Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej może być trudny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów i wybrać takie, które będą najlepiej spełniać nasze oczekiwania.[1] Stąd tak duży wybór różnych modeli na rynku pojazdów elektrycznych. Są jednak takie hulajnogi, po które ludzie sięgają najczęściej i można spotkać je praktycznie na każdym rogu. Z czego to wynika? Czy faktycznie są to pojazdy dla każdego? Jaką hulajnogę elektryczną kupić? W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi, a w sekcji “Hulajnogi elektryczne – ranking” przedstawiamy i recenzujemy te modele, które według nas należą do prawdziwego TOP of the TOP hulajnóg elektrycznych.

Hulajnogi elektryczne – ranking

Motus Scooty 8.5

Brak w magazynie
1399.00 

25 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Motus Scooty 8.5 została stworzona o dorosłych i młodzieży, którzy cenią sobie dobrą zabawę i ekologiczne podróżowanie. Pojazd rozpędza się do 25 km/h, a jego zasięg (po 3-5 godzinach ładowania) wynosi 18-25 km.

Osiągi w sam raz na miasto

Motus Scooty 8.5 to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych miejskich hulajnóg elektrycznych – to prawdziwa konkurencja dla znanej już Xiaomi MiJia M365. Wyposażona została w silnik o mocy 350 W, który rozpędza ją do 25 km/h w trybie normalnym i 15 km/h w trybie ECO. Wbudowany tempomat pozwala utrzymać stałą prędkość jazdy. Scooty posiada baterię o pojemności 7.8 Ah, co pozwala na pokonanie 18-25 km po jednym naładowaniu, które trwa od 3 do 5 godzin. Tak krótki czas ładowania pozwala uzupełnić akumulator w ciągu dnia, nawet gdy się spieszymy.

Bezpiecznie i komfortowo

Choć zarówno prędkość jak i zasięg oferowane przez Scooty 8.5 należą do satysfakcjonujących, to nie one zadecydowały o rosnącej popularności tej hulajnogi. Głównym powodem jest wysoki komfort jazdy, gwarantowany przez relatywnie duże koła (8,5 cala), sprawny system składania i bogate wyposażenie. Motus posiada zarówno przednie światło LED jak i światło hamowania z tyłu oraz dodatkowe odblaski. Szczelne zamknięcie chroni port ładowania przed zalaniem, a mocny błotnik – nasze spodnie przed zabrudzeniem. Bezpieczne wytracanie prędkości zapewnia efektywny hamulec tarczowy. Takie rozwiązania wpisały go do klasy wodoszczelności IP54. Hulajnoga Motus Scooty 8.5 posiada na kierownicy niewielki wyświetlacz, który przekazuje nam wszystkie istotne informacje – poziom naładowania baterii, aktualną prędkość czy bieg.

Model Motus Scooty 8.5
Cena [zł]1399
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]25
Czas ładowania [h]3-5
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]12,5

Zalety

– duża moc,

– pojemna bateria,

– krótki czas ładowania,

– tryb ECO,

– 8,5 calowe koła,

– wyświetlacz,

– system składania z zaczepem,

– błotnik,

– światło przednie i tylne,

– odblaski,

– klasa wodoszczelności IP54.

Wady

– brak blokady antykradzieżowej.

Xiaomi MiJia M365

Brak w magazynie
2399.00 

30 km 25 km/h 200 W

Xiaomi MiJia M365 rozpędza się do 25 km/h, a na pełnej baterii jest w stanie przejechać nawet 30 km bez przerwy. Jej nowoczesny wygląd zachwyca użytkowników, a wielofunkcyjna aplikacja daje pełną kontrolę nad pojazdem.

Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365 jest aktualnie jednym z najczęściej wybieranych modeli. Słyszał o niej chyba każdy. Jeśli widzimy na mieście kogoś mknącego na hulajnodze, jest to przeważnie albo egzemplarz wypożyczony (np. Lime lub Hive) albo właśnie model od Xiaomi. Po rozmyślaniach o tym, jaką hulajnogę elektryczną kupić, przeważnie wybór pada na nią. Dlaczego? Czy jej popularność jest faktycznie uzasadniona?

Niedrogie piękno

MiJia M365 przykuwa uwagę ze względu na dwie, charakterystyczne dla niej cechy: elegancki wygląd oraz niską cenę. Nie ukrywajmy – ta hulajnoga jest po prostu ładna. Posiada bardzo stonowany, minimalistyczny ale jednocześnie ciekawy design. Czarny lakier doskonale komponuje się z czerwonymi akcentami, nadając jej nowoczesny charakter. Taki styl przypadnie do gustu zdecydowanej większości. Ponadto jej cena nie przekracza 2 tys. zł, co przy podawanych przez producenta parametrach – 25 km/h prędkości i 30 km zasięgu – stanowi nie lada okazję.

Pompowane koła – wada czy zaleta?

Hulajnoga Xiaomi może pochwalić się mocną, stabilną konstrukcją. Wykonana została z wytrzymałego stopu aluminium i wyposażono ją w duże, pompowane koła, które bardzo dobrze radzą sobie z amortyzacją wstrząsów. Hulajnoga nie ugina się nawet pod użytkownikami ważącymi ok. 90 kg i bez większych trudności radzi sobie z wybojami, co zapewniają pompowane koła. Chociaż w tej kwestii sprawdzają się znakomicie i gwarantują duży komfort jazdy, to posiadają jedną, sporą wadę – są bardziej wrażliwe na uderzenia i mają tendencję do pękania. Sytuacja, w której w trakcie jazdy zaskoczy nas zepsute koło, może być dość problematyczna. Wymiana opony na nową też nie należy też do najłatwiejszych i szczególnie za pierwszym razem chwilę trwa. Ta drobna wada generuje też dodatkowe koszty eksploatacyjne.

(Nie)duży zasięg

Problem można też napotkać porównując sugerowane przez producenta parametry z tymi rzeczywistymi. W przypadku prędkości nie będziemy zawiedzeni. W trybie zwykłym hulajnoga osiąga 25 km/h, w sam raz do poruszania się po mieście. Takie tempo jazdy nie stwarza zagrożenia podczas jazdy i jednocześnie zapewnia spory fun. Gorzej z zasięgiem – według producenta na jednym ładowaniu powinniśmy móc przejechać nawet 30 km bez przerwy. Jest to jednak silnie uzależnione od wagi użytkownika i przeciętnie osiąga się nie więcej niż 20 km. W niektórych przypadkach może być to nawet 10-15 km. Możemy nieco go wydłużyć korzystając z trybu “eko”, który ogranicza prędkość hulajnogi do 18 km/h. Na szczęście czas ładowania baterii nie jest zbyt długi i wynosi ok. 5 godzin. Możemy więc na spokojnie naładować do pełna baterię w pracy lub przynajmniej częściowo podładować w kawiarni czy u znajomych.

Aplikacja mobilna

Pozytywnie na komfort jazdy wpływa wbudowany tempomat, który umożliwia jazdę ze stałą prędkością. Żeby go włączyć wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej Mi Home lub przytrzymać kilka sekund manetkę gazu w wybranym położeniu. Wspomniana aplikacja daje nam też dostęp do informacji takich jak prędkość czy przebyty dystans i jest to jedyny sposób, żeby te osiągi sprawdzić. Hulajnoga nie posiada bowiem wyświetlacza, a jedynie cztery diody na kierownicy, które wskazują poziom naładowania akumulatora. Nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, ponieważ sprawdzanie prędkości na telefonie w trakcie jazdy jest zwyczajnie niebezpiecznie.

Efektywne hamowanie przy dużych prędkościach

W Xiaomi MiJia M365 zastosowano hamulec tarczowy, z którego korzystamy za pomocą dźwigni przy lewej rączce, przypominającej tą z roweru. Jest to bardzo wygodny i efektywny sposób hamowania. Niewielkim mankamentem jest spadek skuteczności hamulca przy niewielkich prędkościach. W momencie, kiedy mkniemy hulajnogą przez miasto możemy liczyć na pewne hamowanie, ale jeśli chcemy spokojnie doturlać się do pasów na światłach, musimy z niej zeskoczyć, bo inaczej zjedziemy na drogę. Po pewnym czasie da się jednak do tego przyzwyczaić.

Istotne szczegóły

Xiaomi MiJia M365 - jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Producent zadbał o takie szczegóły jak zaczep mocujący na błotniku, który ułatwia przenoszenie złożonej hulajnogi czy sygnał dźwiękowy i oświetlenie LED, które zapewni nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jednocześnie nie zapewnił jednak możliwości regulowania kierownicy, nie można dostosować więc jej wysokości do wzrostu użytkownika. Dość często pojawiają się też problemy z zawiasem kierownicy a w miejscu jej łamania z biegiem czasu powstają luzy. Z tego powodu kierownica delikatnie rusza się na boki, do czego trzeba się przyzwyczaić.

Podsumowanie

Pomimo kilku wad, patrząc ogólnie hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365 wypada całkiem dobrze. Przede wszystkim jak na model o tych parametrach jest bardzo korzystna cenowo. Sama jazda jest bardzo komfortowa nawet na nierównych powierzchniach, a osiągane prędkości i zasięg są zadowalające. Czas ładowania akumulatora jest stosunkowo krótki, waga urządzenia typowa dla tej kategorii pojazdów, a do większości drobnych mankamentów można się przyzwyczaić. Ciężko też nie wspomnieć o wyglądzie hulajnogi, bo prezentuje się naprawdę świetnie. Mówiąc krótko – Xiaomi idealna nie jest, ale się opłaca.

ModelXiaomi MiJia M365
Cena [zł]1799
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]30
Czas ładowania [h]5
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]12,5

Zalety

– zadowalająca prędkość,

– stosunkowo krótki czas ładowania,

– dobre tłumienie wstrząsów,

– stabilna konstrukcja,

– oświetlenie LED,

– dzwonek,

– duże koła,

– niska cena,

– elegancki wygląd.

Wady

– zasięg mniejszy w rzeczywistości niż ten podawany przez producenta,

– brak wyświetlacza,

– kierownica bez regulacji wysokości,

– hamulec mało skuteczny przy niewielkich prędkościach,

– opony podatne na przebicia,

– częste problemy z ruszaniem się kierownicy.

Frugal Cyber

Brak w magazynie
2499.00 

32 km 25 km/h 300 W

Frugal Cyber to wyjątkowy model miejski, który gwarantuje stabilną, wygodną i bezpieczną jazdę między blokami. Umożliwiają to między innymi 10-calowe opony oraz innowacyjne zabezpieczenie antykradzieżowe (kod PIN). Hulajnoga rozpędza się do 25 km/h, a pokonuje nawet 32 km po jednym ładowaniu! Model odpowiedni dla dorosłych i młodzieży od 14 roku życia.

Mocny silnik, pojemny akumulator

Frugal Cyber to miejska hulajnoga elektryczna, w której zastosowano innowacyjną blokadę antykradzieżową oraz kilka rozwiązań rzadko spotykanych w tego typu modelach. Ponadto zostało to połączone z dobrymi osiągami – silnik o mocy 300 W rozpędza hulajnogę do 25 km/h, a bateria o pojemności aż 10,4 Ah po 6 godzinach ładowania zapewnia nawet do 32 km jazdy. Co ważne, Frugal Cyber sprawdzi się również w trakcie niepogody, ponieważ posiada klasę wodoszczelności IPX6.

Blokada na PIN

Najciekawszym elementem tej hulajnogi jest zabezpieczenie antykradzieżowe – aby ją uruchomić, należy najpierw wpisać poprawnie kod PIN na wyświetlaczu. W przeciwnym razie włączy się blokada silnika i kół oraz głośny sygnał dźwiękowy. Dzięki temu nasz pojazd nie wpadnie w niepowołane ręce.

Wyjątkowe rozwiązania

Hulajnoga Frugal Cyber posiada koła o średnicy 10 cali, co w modelach miejskich spotykane jest bardzo rzadko. Dzięki temu pojazd dużo lepiej niż inne radzi sobie na nierównym terenie i niewielkich przeszkodach. Wyjątkowo bogate jest również oświetlenie hulajnogi, które składa się nie tylko z lampy LED i tylnego światła hamowania, ale również kierunkowskazów, umieszczonych na rączkach kierownicy. W wyposażeniu modelu Cyber znajdziemy ponadto wyświetlacz, dzwonek i tempomat. Hulajnoga jest składana za pomocą prostego systemu z haczykiem blokującym. Jej jedynym, drobnym mankamentem jest spora waga – ciężar 18 kg może utrudniać przenoszenie i przechowywanie hulajnogi.

ModelFrugal Cyber
Cena [zł]1949
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]32
Czas ładowania [h]6
Szerokość opon [cale]10
Waga [kg]18

Zalety

– duża moc,

– pojemna bateria,

– duży zasięg,

– blokada antykradzieżowa,

– duże koła,

– światło przednie i tylne,

– kierunkowskazy,

– system składania z zaczepem,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– tempomat,

– klasa wodoszczelności IPX6.

Wady

– duża waga.

Techlife X7

Brak w magazynie
7499.00 

60 km 60 km/h 2000 W

Hulajnoga Techlife X7 posiada aż dwa silniki o mocy 1000 W, które pozwalają jej rozpędzić się do 60 km/h. Tylko 6-12 godzin ładowania wystarczą, żeby podróżować na niej nawet 60 km bez przerwy.

Ekstremalne parametry

Techlife X7 znacząco różni się od pozostałych hulajnóg w tym zestawieniu, ponieważ jest modelem terenowym, ale nie miejskim. Będzie doskonałym wyborem dla osób, które lubią adrenalinę i mocne doświadczenia, a jazdę na hulajnodze elektrycznej traktują jak sport. Model X7 cechują niesamowite osiągi – dzięki dwóm silnikom o niesamowitej mocy 1000 W każdy, rozpędza się do 65 km/h i z łatwością pokonuje wszelkie przeszkody i wzniesienia. Oczywiście hulajnoga posiada tempomat i dwa tryby jazdy do wyboru: ECO i TURBO. Możemy też wybierać pomiędzy jazdą na jednym silniku a na dwóch. Nie tylko silniki w modelu X7 należą do ekstremalnych. Również wykorzystany akumulator LG posiada ogromną pojemność na poziomie aż 18 Ah! Gwarantuje to aż 70 km jazdy po zaledwie 6 godzinach ładowania.

Najwyższy komfort, maksymalne bezpieczeństwo

Ciężko znaleźć inną hulajnogę terenową w takiej cenie, która oferowałaby równie wysoki komfort jazdy co Techlife X7. 10 calowe koła z głębokim bieżnikiem i dwa mocne amortyzatory (przód i tył) doskonale tłumią wszelkie wstrząsy, a na kierownicy znajduje się duży, funkcjonalny wyświetlacz. Podest jest szeroki, więc pozwala na przybranie wygodnej, stabilnej pozycji. O bezpieczeństwo dba podwójny system hamulców tarczowych oraz przednie światło LED i tylne światło hamowania.

Zabezpieczenie antykradzieżowe

Korzystając z takiej hulajnogi możemy mieć obawy, że wpadnie w niepowołane ręce. Z tego powodu producent wyposażył ją w zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci wygodnej blokady na kluczyk. Jedyną wadą modelu Techlife X7 może być jego bardzo duża waga (35 kg), jest ona jednak konieczna dla zachowania stabilności jazdy. Na szczęście pojazd posiada prosty system składania, który pozwala wygodnie transportować pojazd.

ModelTechlife X7
Cena [zł]6900
Prędkość max [km/h]65
Zasięg max [km]70
Czas ładowania [h]6-10
Szerokość opon [cale]10
Waga [kg]35

Zalety

– duża prędkość,

– duży zasięg,

– dwa silniki,

– trzy tryby jazdy,

– tryb “ECO”,

– krótki czas ładowania,

– świetna amortyzacja,

– szeroki podest,

– światło przód i tył,

– system składania,

– zabezpieczenie antykradzieżowe.

Wady

– duża zrywność,

– brak dzwonka.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

 1. Prędkość – jeden z trzech najważniejszych parametrów hulajnogi elektrycznej, zaraz obok zasięgu i czasu ładowania. To, jak szybko będziemy się przemieszczać, powinno być dostosowane do naszego wieku i kondycji fizycznej, np. hulajnogi dla dzieci nie rozpędzają się zwykle do więcej niż 16 km/h. Istotny jest też sposób użytkowania pojazdu – chcesz wyłącznie przemieszczać się nim po mieście czy marzą Ci się ekstremalne przejażdżki? Przeważnie hulajnoga elektryczna wykorzystywana jest jako alternatywa dla samochodu czy komunikacji miejskiej na niewielkich odcinkach oraz jako transport ostatniej mili. W takich warunkach optymalna prędkość to 25 km/h, choć dobrze jest, kiedy realne możliwości hulajnogi są większe, a my możemy skorzystać z trybu, który w razie potrzeby jej maksymalną prędkość ograniczy
 2. Zasięg – im większy tym lepszy. Większość modeli ze średniej półki pozwala na przebycie ok. 20-25 km bez przerwy po jednym naładowaniu baterii, jednak można znaleźć modele z wymiennym akumulatorem, które mogą zwiększyć ten zasięg nawet dwukrotnie. Z perspektywy użytkownika to właśnie modułowa bateria jest najbardziej korzystna. Zdarza się, że niektóre modele wyposażone są w system KERS, który również w pewnym stopniu zwiększa zasięg hulajnogi
 3. Czas ładowania – przeciwnie niż w przypadku zasięgu, im krótszy czas ładowania tym lepiej dla użytkownika hulajnogi. Przeważnie wynosi od 5 do 8 godzin, choć znaleźć można akumulatory, którym wystarczą tylko 2 godziny i takie, które potrzebują ich aż 12. Dlatego ważne, żeby przed kupnem hulajnogi elektrycznej ZAWSZE sprawdzić ten parametr. Najlepiej, jeśli bateria jest wymienna i posiadamy np. dwa egzemplarze, które ładujemy jednocześnie. W sekcji “Hulajnogi elektryczne – ranking” znajdziesz aż dwa modele, które posiadają modułową baterię.
 4. Waga hulajnogi i system składania – oba te elementy znacząco wpływają na komfort użytkowania hulajnogi, szczególnie w momencie, kiedy chcemy ją przenieść. Ciężar większości hulajnóg wynosi ok 12 kg i jest to waga w pewnym sensie optymalna. Lżejsze modele pozwalają wprawdzie na zdecydowanie łatwiejszy transport, jednak tracą wtedy nieco na stabilności jazdy. W przypadku cięższych jest odwrotnie.
 5. Wyświetlacz lub aplikacja mobilna – hulajnoga musi posiadać przynajmniej jeden z tych dwóch elementów, żeby informować nas o prędkości, przebytym dystansie czy stanie baterii. Najlepiej oczywiście, jeśli posiada i jedno i drugie, jednak jeśli musimy między nimi wybrać, praktyczniejszym rozwiązaniem jest wyświetlacz, ponieważ możemy zerkać na niego nawet w trakcie jazdy. Za to wyciąganie telefonu i trzymanie go w ręce, żeby sprawdzić prędkość, było co najmniej nierozsądne.
 6. Elementy zwiększające bezpieczeństwo – są to takie elementy jak oświetlenie, sygnał dźwiękowy, funkcja kick-to-start (manetka gazu działa dopiero po odepchnięciu się nogą od podłoża) czy efektywne hamulce. Zastanawiając się nad tym, jaką hulajnogę elektryczną kupić, koniecznie trzeba wziąć je pod uwagę.
 7. Elementy zwiększające komfort – tutaj moglibyśmy wymienić mnóstwo rozwiązań, ale najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej przydatne to kierownica o regulowanej wysokości, składany podest, tempomat, łatwe w założeniu i demontażu siedzisko czy chowana stopka. Są to elementy opcjonalne, dlatego warto sprawdzić, czy zostały wymienione w wyposażeniu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej nie jest prostym zadaniem, istnieją jednak takie modele, które wpadną w gusta większości osób. Ich parametry są dobrane w sposób optymalny, który zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy w określonym terenie, czyniąc z nich doskonałe alternatywy dla samochodu i komunikacji miejskiej oraz ciekawy pomysł na ekstremalny sport. Opisane hulajnogi są uniwersalne i będą odpowiadać potrzebom zdecydowanej większości użytkowników, dlatego uważamy, że są to najlepsze hulajnogi elektryczne. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny i teraz już wiesz, jaką hulajnogę elektryczną kupić.

Bibliografia:

[1] T. Kopta. Nadzieje i problemy z elektrycznymi hulajnogami. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-759e4f8b-708c-4789-b368-b7e2b2d637f5]

2. Jerzy i Danuta Janczewscy. Zrównoważony rozwój z perspektywy mikromobilności. Dostęp online [http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171593259]

3. J. Janczewski. Mikromobilność – wybrane problemy. Dostęp online [https://ziwgib.ahe.lodz.pl/system/files/ZIwGiB28_09%20JANCZEWSKI%20Mikromobilnosc.pdf]

4. Materiały marketingowe i techniczne firm: Airwheel, Xiaomi, Frugal, Techlife.

ZOBACZ HULAJNOGI ELEKTRYCZNE

Inne: Razor E100 PowerCore - opinie i recenzje | Techlife X7 z siedziskiem test | Frugal Spirit aplikacja | Techlife X5s - opinie i recenzje | Techlife L5 - opinie i recenzje | profesjonalna hulajnoga | Techlife X7 silnik | Razor E90 PowerCore silnik | Frugal Touring 2.0 czarno-biała test | hulajnoga 30km/h | hulajnoga elektryczna powyzej 30 km/h | Razor E100 PowerCore Red Alu opinie | razor e300s | Techlife X7s z siedziskiem czy warto | frugal spirit 350w | hulajnoga elektryczna czy mozna jezdzic po ulicy | Razor E300 szara test | Razor E300S czas ładowania | hulajnoga elektryczna 10 cali | techlife x7 |

4 thoughts on “Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

  • Bartosz mówi:

   mam z segwaya ale max g30 i jest spoko nie tylko do pobliskiego sklepu, serio. ale ogólnie, wiele osób podobno chwali ich hulajnogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *