Hulajnoga na Komunię

Hulajnoga na Komunię

Wybór hulajnogi na Komunię[1] nie należy do łatwych. Rynek pełen jest przeróżnych modeli, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach. Bardzo łatwo można się w nim pogubić, szczególnie, że w przypadku pojazdów dla dzieci[2] w wieku “komunijnym” powinniśmy kierować się innymi kryteriami, niż podczas wyboru hulajnogi dla osoby dorosłej. Ciężko też o znalezienie w internecie rzetelnego poradnika, który wskazałby, na co warto zwrócić uwagę. Z tego powodu stworzyliśmy własny poradnik dotyczący wyboru hulajnogi na Komunię, połączony z rankingiem najlepszych – według nas – modeli.

Sprawdź, jaka musi być hulajnoga na Komunię!

Hulajnoga na Komunię – ranking

Fiat F500-F55-2W

Brak w magazynie
799.00 

10 km 12 km/h 120 W

Fiat F500-F55-2W to biała hulajnoga elektryczna włoskiej marki, stworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach. Rozpędza się do bezpiecznych 12 km/h, a z pełną baterią pokonamy na niej do 10 km. To pojazd stworzony z myślą o świetnej zabawie dla dzieci i młodzieży.

Hulajnogi elektryczne zyskały taką popularność, że zainteresowała się nimi nawet marka Fiat. Ten włoski producent stworzył zarówno modele dedykowane dorosłym, jak i dzieciom, których design inspirowany jest kultowym samochodem Fiatem F500. Hulajnoga F500-F55-2W przeznaczona jest dla osób od 8 roku życia. Wszystkie jej parametry zostały dostosowane właśnie dla najmłodszych użytkowników. Silnik o mocy 120 W rozpędza pojazd do maksymalnie 12 km/h, nie musimy więc martwić się o konieczność blokowana wyższych prędkości. Akumulator 4.5 Ah pozwala pokonać 10 km bez przerwy, a do naładowania potrzebuje 6-8 godzin.

Hulajnoga elektryczna Fiat F500-F55-2W to jeden z nielicznych modeli dla dzieci, który posiada system składania – kierownicę można ułożyć wzdłuż podestu, więc pojazd wygodniej się podnosi i łatwiej znaleźć dla niego miejsce w pokoju, pod łóżkiem czy w bagażniku samochodu. Dużą zaletą tego modelu jest też bardzo lekka konstrukcja o wadze zaledwie 9,3 kg. Pod kątem wygody w przenoszeniu i przechowywaniu, hulajnoga Fiat wypada dużo lepiej niż większość konkurencji.

Hulajnoga posiada szeroki podest o specyficznych kształcie, który pozwala przybrać wygodną, stabilną pozycję. Jakby tego było mało, kierownica posiada możliwość 3-stopniowej regulacji, co poprawia zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Niestety, nic nie jest idealne. Tak jak w sumie większość modeli dla dzieci, Fiat posiada małe koła (5,5 cala) i zero amortyzacji. Oznacza to, że na nierównej nawierzchni, takiej jak chodniki, nie będzie tłumić wstrząsów i może być przez to na dłuższą metę niewygodna. Ponadto nie ma żadnego wyposażenia w stylu dzwonka czy oświetlenia. Model F500-F50-2 występuje w trzech kolorach: białym (F55-2W), czerwonym (F55-2R) i niebieskim (F55-2B).

ModelFiat F500-F55-2W
Cena [zł]799
Prędkość max [km/h]12
Zasięg max [km]10
Czas ładowania [h]6-8
Szerokość opon [cale]5,5
Waga [kg]9,3
Regulacja kierownicytak
Wysokość kierownicy [cm]70-80

Zalety

– regulowana kierownica,

– system składania,

– lekka konstrukcja,

– szeroki podest,

– średni czas ładowania,

– niska cena.

Wady

– brak amortyzacji,

– brak dzwonka,

– brak oświetlenia,

– małe koła.

Motus 8.5

Brak w magazynie
1399.00 

25 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Motus Scooty 8.5 została stworzona o dorosłych i młodzieży, którzy cenią sobie dobrą zabawę i ekologiczne podróżowanie. Pojazd rozpędza się do 25 km/h, a jego zasięg (po 3-5 godzinach ładowania) wynosi 18-25 km.

Motus Scooty 8.5 to obiektywnie jeden z najlepszych pojazdów elektrycznych dla dziecka i świetna hulajnoga na Komunię. Posiada bogate wyposażenie, dobre parametry i bardzo niską cenę. Silnik o dużej mocy 350 W może rozpędzić ją nawet do 25 km/h i dobrze radzi sobie na wzniesieniach. Od razu uspokajamy jednak zmartwionych rodziców – maksymalną prędkość hulajnogi można ograniczyć do 15 km/h. Bateria o pojemności 7.8 Ah zapewnia zasięg 25 km po zaledwie 3-5 godzinach ładowania, co jest świetnym wynikiem nie tylko jak na pojazd dla dzieci, ale hulajnogę miejską ogółem.

Pojazd posiada 8,5-calowe koła, dlatego jazda jest przyjemna nawet po nierównej nawierzchni. Hulajnogę Motus Scooty 8.5 wyposażono w mocny hamulec tarczowy, dzwonek i wyświetlacz. Podest wyłożony został antypoślizgowym tworzywem, a nad tylnym kołem znajduje się duży, metalowy błotnik. Jakby tego było mało, ten model jest jedną z najlżejszych hulajnóg na rynku – waży tylko 12,5 kg. Ciężko znaleźć jakiekolwiek mankamenty tego pojazdu.

ModelMotus 8.5
Cena [zł]1329
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]25
Czas ładowania [h]3-5
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]12,5
Regulacja kierownicynie

Zalety

– krótki czas ładowania,

– duży zasięg,

– duża prędkość z możliwością ograniczenia,

– lekka konstrukcja,

– system składania,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– antypoślizgowy podest,

– hamulec tarczowy,

– oświetlenie przód i tył,

– niska cena,

– długi błotnik,

– tempomat.

Wady

– brak amortyzacji,

– brak regulacji kierownicy.

Motus Scooty 10 Lite

Brak w magazynie
2199.00 

30 km 20 km/h 350 W

Motus Scooty 10 Lite 2022 to niezwykle lekki i poręczny pojazd transportu osobistego. Hulajnoga doskonale sprawdzi się w warunkach miejskich. 10-calowe opony i długa żywotność baterii pozwalają na przeżycie niezwykłych doznań z nigdy niekończących się podróży.

Motus Scooty 10 Lite to ciekawa, wyjątkowa hulajnoga, która łączy w sobie cechy modeli miejskich i terenowych, a przeznaczona jest dla osób w praktycznie każdym wieku. Konstrukcja jest niesamowicie lekka (zaledwie 12,2 kg) i prosta w składaniu, dlatego można wygodnie ją przenosić i przechowywać. Jednocześnie bardzo duże opony o wielkości 10 cali pozwalają na sprawne pokonywanie przeszkód i nierówności, takich jak krzywe chodniki czy kostka brukowa. O bezpieczeństwo podróżowania dba oświetlenie (przód i tył), dzwonek i efektywny hamulec tarczowy.

Silnik o mocy 350 W świetnie sprawdza się na niewielkich wzniesieniach i rozpędza pojazd do 25 km/h (prędkość można ograniczyć do 20 km/h lub 15 km/h odpowiednim trybem). Wystarczą 4 godziny ładowania, żeby bateria o pojemności 7,8 Ah wystarczyła na 30 km jazdy. O wszystkich parametrach jazdy, takich jak prędkość czy stan akumulatora, informuje nas przejrzysty wyświetlacz na kierownicy.

ModelMotus Scooty 10 Lite
Cena [zł]1599
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]30
Czas ładowania [h]3-4
Szerokość opon [cale]10
Waga [kg]12,2
Regulacja kierownicynie

Zalety

– duże koła,

– krótki czas ładowania,

– duży zasięg,

– duża prędkość z możliwością ograniczenia,

– lekka konstrukcja,

– system składania,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– antypoślizgowy podest,

– hamulec tarczowy,

– oświetlenie przód i tył,

– niska cena,

– długi błotnik,

– tempomat.

Wady

– brak amortyzacji,

– brak regulacji kierownicy.

Blaupunkt ESC608

Brak w magazynie
1599.00 

20 km 25 km/h 250 W

Hulajnoga Blaupunkt ESC608 to model miejski o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Posiada standardowe dla pojazdów tego typu parametry: rozpędza się do 25 km/h, a po ładowaniu przez 5 godzin pokonuje nawet 20 km trasę bez przerwy.

Blaupunkt to hulajnoga, której nowoczesny, nieco nietypowy design spodoba się zarówno młodszym dzieciom jak i młodzieży. Rozpędza się do standardowych 25 km/h, a po 5 godzinach ładowania pokonuje zasięg 20 km (pod tym kątem wypada więc nieco gorzej niż hulajnogi marki Motus). ESC608 to model typowo miejski z kołami o wielkości 8,5 cala, które radzą sobie na niewielkich przeszkodach i nierównościach.

Hulajnoga Blaupunkt ESC608 gwarantuje wysokie bezpieczeństwo jazdy. Efektywne hamowanie gwarantują aż dwa hamulce: tylny tarczowy oraz przedni elektryczny z e-ABS. O dobrą widoczność dba mocna, przednia lampa i tylne migające światło hamowania. Pojazd waży 15 kg, co z jednej strony utrudnia nieco swobodne przenoszenie, a z drugiej gwarantuje lepszą stabilność w trakcie jazdy. Wyświetlacz LCD posiada nietypowy kształt, który doskonale komponuje się z kierownicą i wygląda bardzo dyskretnie. Rączki kierownicy wyłożone zostały gumowym tworzywem z antypoślizgowymi wypustkami, a przy nich znajduje się wygodnie umieszczona manetka gazu i dzwonek ostrzegawczy.

ModelBlaupunkt ESC608
Cena [zł]1599
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]20
Czas ładowania [h]5
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]15
Regulacja kierownicynie

Zalety

– bezpieczna w użytkowaniu,

– duża prędkość,

– lekka konstrukcja,

– system składania,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– antypoślizgowe rączki,

– dwa hamulce,

– oświetlenie przód i tył,

– niska cena,

– długi błotnik,

– tempomat.

Wady

– brak amortyzacji,

-brak regulacji kierownicy,

– brak ograniczenia prędkości.

Frugal Alpha

Brak w magazynie
1699.00 

25 km 25 km/h 250 W

Frugal Alpha to hulajnoga przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Potrafi rozpędzić się do 25 km/h i przebyć nawet 25 km na jednym ładowaniu. Dużym atutem jest także krótki czas ładowania baterii.

Frugal Alpha to lekka, zwinna hulajnoga o wadze zaledwie 12 kg. Można złożyć ją w zaledwie 3 ruchach i wygodnie przenieść po schodach lub schować pod ławką szkolną. Silnik w tej hulajnodze posiada 250 W mocy, które pozwalają rozpędzić się do 25 km/h. Zmieniając tryb jazdy możemy prędkość ograniczyć do bezpieczniejszych 15 km/h. Pojazd posiada tempomat, który ułatwia utrzymanie stałego tempa jazdy. Akumulator o pojemności 7,8 Ah pozwala na pokonanie max. 25 km bez przerwy, a jego ponowne uzupełnienie trwa tylko 4 godziny.

Producent wyposażył hulajnogę w podwójny system hamulców tarczowych, dzięki czemu hamowanie jest skuteczne nawet w najbardziej nagłych sytuacjach. Natomiast drogę po zmroku oświetli mocna, przednia lampa LED. Na kierownicy hulajnogi znajduje się duży wyświetlacz, który bardzo wyraźnie wskazuje aktualną prędkość, stan baterii i wybrany tryb jazdy. Cechą charakterystyczną modelu Alpha jest nietypowa kolorystyka – białe i turkusowe elementy wyróżniają ją na tle innych miejskich hulajnóg.

ModelFrugal Alpha
Cena [zł]1699
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]25
Czas ładowania [h]4
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]12
Regulacja kierownicynie

Zalety

– duża prędkość z możliwością ograniczenia,.

– bardzo lekka konstrukcja,.

– duży zasięg, .

– system składania,.

– duży wyświetlacz,.

– dzwonek,.

– dwa hamulce,.

– oświetlenie przód,.

– tempomat,.

– nietypowa kolorystyka..

Wady

– brak amortyzacji,

– brak regulacji kierownicy.

Frugal Spirit

Brak w magazynie
1749.00 

25 km 25 km/h 350 W

Frugal Spirit w białym kolorze to hulajnoga przeznaczona dla osób ceniących sobie wygodę podczas jazdy. Pojazd został wyposażony w siedzisko oraz kosz. Model Spirit sprawdzi się do jazdy po mieście oraz nieco bardziej wymagających terenach. Hulajnoga rozpędza się do 25 km/h i na jednym ładowaniu pokonuje dystans 25 km. Z pojazdu mogą korzystać osoby od 14 roku życia.

Frugal Spirit to hulajnoga, która wyróżnia się najmocniej ze wszystkich modeli zestawionych w tym porównaniu. Posiada wygodne siedzisko o regulowanej wysokości oraz koszyk, w którym możemy przewieźć przybory szkolne lub drugie śniadanie (obciążenie koszyka do 5 kg). W razie potrzeby oba elementy można w prosty sposób zdemontować. Amortyzatory double spring oraz koła o wielkości aż 12 cali zapewniają świetne tłumienie wstrząsów. Na stabilność i łatwiejsze utrzymanie równowagi wpływa większa waga hulajnogi (18 kg). To zdecydowanie najwygodniejszy pojazd, który przypomina bardziej maleńki skuter niż hulajnogę. Przy okazji jest bezpieczny – posiada oświetlenie, dzwonek i efektywny hamulec tarczowy.

Problem z ewentualnym przenoszeniem hulajnogi, spowodowany dużą wagą i wieloma elementami, został rozwiązany w rzadko spotykany sposób – do włączenia pojazdu potrzebny jest kluczyk, za którego pomocą uruchamia się zapłon. Dzięki temu hulajnogę Frugal Spirit można po prostu zostawić bezpiecznie pod szkołą, bez zabierania jej ze sobą na lekcje.

ModelFrugal Spirit
Cena [zł]1749
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]25
Czas ładowania [h]4
Szerokość opon [cale]12
Waga [kg]18
Regulacja kierownicynie

Zalety

– regulowane siedzisko,

– koszyk,

– zabezpieczenie antykradzieżowe,

– amortyzacja,

– bardzo duże koła,

– duża prędkość,

– duży zasięg,

– krótki czas ładowania,

– system składania,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– hamulec tarczowy,

– oświetlenie przód i tył.

Wady

– brak regulacji kierownicy,

– duża waga,

– wyższa cena.

Frugal Touring 2.0

Brak w magazynie
1999.00 

32 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Frugal Touring 2.0 w czarno-niebieskiej kolorystyce to pojazd przeznaczony do jazdy po mieście. Jej prędkość maksymalna wynosi 25 km/h, a jej zasięg to aż 32 km. Dużym atutem są 12-calowe koła. Funkcjonalnym dodatkiem jest kosz z termicznym pojemnikiem.

Frugal Touring 2.0 to kolejny bardziej zaawansowany model hulajnogi. Posiada ciekawe parametry i bardzo bogate wyposażenie. Podobnie jak model Spirit, również Touring posiada ogromne 12-calowe koła oraz praktyczny koszyk, ale nie ma dodatkowej amortyzacji ani siedziska. Mimo to gwarantuje wysoki komfort jazdy i bardzo dobre tłumienie wstrząsów na nierównościach. Koszyk do hulajnogi otrzymujemy w zestawie z wyciąganym pojemnikiem termicznym. O bezpieczeństwo dbają nie tylko aż dwa hamulce tarczowe, ale też oświetlenie: przednia lampa LED, światła stop oraz rzadko spotykane w hulajnogach kierunkowskazy.

Model Touring 2.0 rozpędza się do standardowych 25 km/h, ale po jednym ładowaniu (6 godzin) przejeżdża ponadprzeciętne 32 km. Wadą hulajnogi jest bardzo duża waga – pojazd waży aż 20 kg, co dla dziecka może być problematyczne. Nie zastosowano tutaj rozwiązania z blokadą na kluczyk, znaną z modelu Spirit.

ModelFrugal Touring 2.0
Cena [zł]1899
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]32
Czas ładowania [h]6
Szerokość opon [cale]12
Waga [kg]20
Regulacja kierownicynie

Zalety

– koszyk z torbą termiczną,

– kierunkowskazy,

– bardzo duże koła,

– duża prędkość z możliwością ograniczenia,

– bardzo duży zasięg,

– krótki czas ładowania,

– system składania,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– hamulec tarczowy,

– oświetlenie przód i tył.

Wady

– brak dodatkowej amortyzacji,

– brak regulacji kierownicy,

– bardzo duża waga,

– brak dzwonka.

Hulajnogi na komunię – parametry

  • Prędkość – to jeden z najważniejszych parametrów hulajnogi na Komunię, zaraz obok wagi i wielkości pojazdu. Ponieważ z założenia hulajnoga ma być dedykowana dziecku, ważne jest, aby jej prędkość nie przekraczała 16-17 km/h lub w przypadku modeli o dużej mocy – aby prędkość dało się ograniczyć za pomocą odpowiedniego trybu. Ta druga opcja jest dobrym rozwiązaniem kiedy chcemy, aby hulajnoga służyła dziecku przez długi czas i jej parametry dostosowywały się z biegiem czasu do potrzeb użytkownika.
  • Waga – tutaj trzeba zastanowić się, na czym zależy nam bardziej i znaleźć złoty środek. Większa waga pojazdu to większa stabilność w trakcie jazdy, ale jednocześnie większa trudność podczas przenoszenia. Lekkie pojazdy są dużo wygodniejsze w transporcie, ale też wymagają nieco więcej wysiłku dla utrzymania równowagi.
  • Regulacja kierownicy – ostatni element najważniejszej trójki. Aby jazda na hulajnodze była wygodna i bezpieczna, jej wielkość musi być dopasowana do użytkownika. Do wyboru mamy dwie opcje: wybrać hulajnogę o odpowiedniej, ale niezmiennej wielkości lub hulajnogę z możliwością regulacji wysokości kierownicy. Ta druga opcja posiada tę zaletę, że hulajnoga “rośnie” razem z dzieckiem.
  • Szerokość podestu – podest odpowiedniej wielkości pozwala przybrać wygodną, stabilną pozycję. Niektóre są na tyle szerokie, że można postawić nogi obok siebie i poruszać się przodem do kierunku jazdy, zamiast układania stóp jedna za drugą.
  • Zabezpieczenia – dobrze, jeśli hulajnoga na Komunię posiada kilka cech, które w modelach dla dorosłych nie są tak istotne. Chodzi tu o wszelkie drobne elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak antypoślizgowe tworzywo na podeście i rączkach, dzwonek czy przednia lampka.
  • Zasięg – zdecydowana większość hulajnóg przeznaczonych typowo dla dzieci posiada relatywnie mały zasięg przy – niestety – długim czasie ładowania, np. 10 km po 12 godzinach. W większości przypadków takie parametry są wystarczające, ponieważ młodzi użytkownicy korzystają z hulajnogi głównie jak z elektrycznej zabawki. Jeśli jednak chcemy, aby hulajnoga elektryczna stanowiła pewną alternatywę dla np. roweru i pełniła rolę środka transportu do szkoły, sklepu czy babci, to warto jest rozejrzeć się za modelem, który pozwala pokonać co najmniej kilka kilometrów po czasie ładowania w okolicach 3-4 godzin.
  • Wygląd – najmniej istotny z wymienionych parametrów, ale jednak wciąż ważny. Będąc dzieckiem nierzadko zwracamy większą uwagę właśnie na wygląd pojazdu, zamiast jego parametrów. Dokonując wyboru hulajnogi na Komunię warto kierować się gustem młodych użytkowników. A oni przeważnie wolą te hulajnogi, które posiadają jasne, ciekawe kolory i wiele ozdobników ze sportowym charakterem (choć oczywiście nie jest to regułą). Na szczęście na rynku bez trudu znajdziemy zarówno modele o typowo dziecięcym charakterze, jak i te bardziej minimalistyczne.

Hulajnoga na komunię – podsumowanie

Szukając odpowiedniej hulajnogi na Komunię trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów, ale najważniejsze z nich to prędkość pojazdu, jego waga oraz możliwość regulacji wysokości kierownicy. To one w największym stopniu wpływają zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Warto zwrócić też uwagę na inne, pozornie drobne elementy, takie jak oświetlenie czy szeroki podest wyłożony antypoślizgowym tworzywem. Rynek hulajnóg elektrycznych dla dzieci stale się powiększa, a producenci oferują coraz lepsze rozwiązanie. Niezmiennie jednak najlepsze hulajnogi to takie, które “rosną” razem z dzieckiem i mogą służyć mu długi czas.

Bibliografia:

[1] Pierwsza komunia święta. Wikipedia. Dostęp online [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsza_komunia_%C5%9Bwi%C4%99ta] 18.06.2020 r.

[2] Hulajnoga elektryczna dla dzieci. Dostęp online [https://electricfeel.pl/blog/hulajnoga-elektryczna-dla-dzieci/] [3] Materiały marketingowe i techniczne firm: Motus, Fiat, Razor, Kugoo, Frugal.

Inne: hulajnoga terenowa | hulajnoga 30km/h | Frugal Alpha aplikacja | Razor E100 PowerCore cena | Vsett 9 zasięg | blaupunkt hulajnoga elektryczna | Vsett 8 bateria | Techlife X7 zasięg | Razor E90 PowerCore różowa wady | Razor E100 PowerCore niebieska czy warto | Razor E300S szara zalety i wady | hulajnogi elektryczne ustawa | Razor E90 PowerCore zielona ładowanie | Razor E100 PowerCore hulajnoga elektryczna | Razor E90 PowerCore różowa czas ładowania | hulajnogi vsett | Motus Scooty 10 Lite 2022 - opinie i recenzje | Vsett 9 + czy warto | Frugal Alpha opinie | hulajnoga za 1000 zł |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *