Hulajnoga elektryczna miejska – jak wybrać?

Hulajnoga Frugal Passion

Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność i podbijają serca mieszkańców miast, gdzie stają się alternatywą dla rowerów, samochodów czy komunikacji miejskiej.[1] Są poręczne i pozwalają na szybkie przemieszczenie się w wybrane miejsce, omijając korki. Ponadto są jedną z najbardziej przyjaznych środowisku form komunikacji, ponieważ w trakcie jazdy nie produkują żadnych spalin.[2] To nie tylko doskonały środek transportu dla dorosłych, ale również dzieci. Dzięki silnikowi elektrycznemu jazda jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza niż w przypadku tradycyjnych hulajnóg. Wystarczy stanąć na podeście, wcisnąć manetkę gazu i… świetnie się bawić! Producenci oferują mnóstwo modeli, chwaląc się przy tym ich świetnymi parametrami, nowoczesnym designem i przydatnymi funkcjami. Jak więc wybrać tą idealną? W poniższym artykule przyjrzymy się parametrom najlepszych – naszym zdaniem – miejskich hulajnóg elektrycznych i podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę.

Hulajnoga elektryczna miejska – ranking

Motus Scooty 8.5

Brak w magazynie
1399.00 

25 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Motus Scooty 8.5 została stworzona o dorosłych i młodzieży, którzy cenią sobie dobrą zabawę i ekologiczne podróżowanie. Pojazd rozpędza się do 25 km/h, a jego zasięg (po 3-5 godzinach ładowania) wynosi 18-25 km.

Szybka jazda ze stałą prędkością

Aktualnie jedną z najpopularniejszych hulajnóg miejskich jest model Scooty 8.5 od Motusa. Stanowi ona mocną konkurencję dla znanej Xiaomi MiJia M365. Scooty 8.5 wyposażona została w silnik o dużej mocy 350 W, który w mgnieniu oka rozpędza ją do 25 km/h w trybie normalnym i 15 km/h w trybie ECO, a wbudowany tempomat pozwala cieszyć się jazdą ze stałą prędkością.

Duży zasięg, szybkie ładowanie

Akumulator o pojemności 7.8 Ah potrzebuje zaledwie 3-5 godzin do pełnego naładowania, a pozwala na jazdę przez 18-25 km bez przerwy. Takie parametry sprawiają, że hulajnoga doskonale sprawdza się przy codziennym użytkowaniu – duży zasięg pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie, a krótki czas ładowania umożliwia uzupełnienie baterii w ciągu dnia, np. w pracy.

Pełne wyposażenie

Cechą, która zadecydowała o rosnącej popularności modelu Motus Scooty 8.5, jest jego bogate i przemyślane wyposażenie. Koła o średnicy 8.5 cala w połączeniu z przednią amortyzacją bardzo dobrze tłumią wszelkie wstrząsy i zapewniają komfortową jazdę po nierównej nawierzchni, a system szybkiego składania pozwala wygodnie transportować hulajnogę w komunikacji miejskiej. O bezpieczeństwo jazdy dba efektywny hamulec tarczowy oraz oświetlenie (przednia lampa LED, tylne światło hamowania i dodatkowe odblaski). Na kierownicy zaś znajduje się przejrzysty wyświetlacz, który przekazuje nam wszystkie istotne w trakcie jazdy informacje, takie jak poziom baterii, prędkość i bieg. Hulajnoga Motus Scooty może pochwalić się też klasą wodoszczelności IP54.

ModelMotus Scooty 8.5
Cena [zł]1399
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]25
Czas ładowania [h]3-5
Rozmiar koła [cale]8,5
Waga [kg]12,5

Zalety

– duża moc,

– pojemna bateria,

– krótki czas ładowania,

– tryb ECO,

– 8,5 calowe koła,

– wyświetlacz,

– system składania z zaczepem,

– błotnik,

– światło przednie i tylne,

– odblaski,

– klasa wodoszczelności IP54.

Wady

– brak blokady antykradzieżowej.

Xiaomi MiJia M365

Brak w magazynie
2399.00 

30 km 25 km/h 200 W

Xiaomi MiJia M365 rozpędza się do 25 km/h, a na pełnej baterii jest w stanie przejechać nawet 30 km bez przerwy. Jej nowoczesny wygląd zachwyca użytkowników, a wielofunkcyjna aplikacja daje pełną kontrolę nad pojazdem.

Pełna kontrola nad prędkością

W hulajnodze elektrycznej Xiaomi MiJia M365 wykorzystany został bezszczotkowy silnik DC o mocy 250W.
Znajduje się on w przednim kole. Dzięki swojej mocy, umożliwia na rozpędzenie się hulajnogi nawet do 25 km/h, jednak dzięki trzem trybom jazdy to Ty stawiasz granice. Prędkość możesz regulować przy pomocy niewielkiej manetki gazu, znajdującej się przy rączce.

Tryb nocny

Ta hulajnoga elektryczna posiada również funkcję trybu nocnego, który automatycznie włącza lampkę z przodu oraz światło tylne, dzięki czemu będziesz widoczny nawet po zmroku.

Długie, nieprzerwane podróże

Xiaomi MiJia M365 zasilana jest bateriami LG, umieszczonymi wewnątrz podestu. Producent obiecuje, że hulajnoga przejedzie nawet 30 km na jednym ładowaniu akumulatora. Jest to naprawdę świetny wynik, jednak warto pamiętać, że ten parametr jest uzależniony od wagi użytkownika, podłoża po jakim się porusza oraz warunków atmosferycznych. Aby naładować akumulator do pełna, będziesz potrzebował około 5 godzin. Maksymalny udźwig pojazdu to 100 kg. Wykorzystany w hulajnodze efektywny hamulec tarczowy gwarantuje pewne i bezpieczne hamowanie. Ponadto w tym modelu zastosowano technologię KERS, która umożliwia odzyskanie energii w trakcie hamowania – po puszczeniu gazu, hulajnoga zwalnia bez korzystania z hamulca. Dzięki tej funkcji możesz przejechać większy dystans.

Wygodny transport

Ta hulajnoga elektryczna waży 12,5 kg – na tle innych modeli to dość przeciętny wynik, jednak producent zadbał, aby mimo to hulajnoga była łatwa i wygodna w przenoszeniu. Kierownicę można w łatwy sposób złożyć wzdłuż podestu. Umożliwia to zabranie hulajnogi do tramwaju lub schowanie jej do bagażnika samochodu. Złożoną kierownicę można unieruchomić odpowiednim zaczepem, który znajduje się na błotniku, tak aby pozostała w jednej pozycji i nie rozłożyła się w trakcie transportu.

Dedykowana aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna M365 Tools umożliwia sprawdzenie aktualnej prędkości, przebytych tras, czasu podróżowania oraz poziomu naładowania baterii. Hulajnoga łączy się z nią przez Bluetooth. Z poziomu aplikacji można również wybrać jeden z dwóch trybów jazdy – normalny lub eko oraz wybrać stałą prędkość, z jaką chcemy się poruszać.

ModelXiaomi MiJia M365
Cena [zł]1649
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]30
Czas ładowania [h]6
Szerokość opon [cale]10
Waga [kg]18

Zalety

– cichy, bezszczotkowy silnik,

– duże, pneumatyczne opony,

– e-ABS,

– system odzyskiwania energii KERS,

– dwa tryby jazdy,

– dedykowana aplikacja,

– krótka droga hamowania.

Wady

– niezbyt skuteczny hamulec,

– bardzo powszechny model,

– zasięg rzeczywisty mniejszy od tego, który podaje producent.

Blaupunkt ESC808

Brak w magazynie
1799.00 

20 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Blaupunkt ESC808 to ekologiczny pojazd miejski, który wyróżnia się niezwykle krótkim czasem ładowania baterii - uzupełnienie jej trwa zaledwie 2 godziny! Akumulator można w prosty sposób wyjąć i zastąpić go nowym.

Wymienny akumulator

Większość hulajnóg posiada cechę, która wyróżnia je na tle pozostałych. W przypadku modelu Blaupunkt ESC808 jesto to wymienna bateria 5 Ah schowana w ramie kierownicy. Nie dość, że ładowanie akumulatora trwa zaledwie 2 godziny, to ponadto nie musimy zabierać ze sobą całej hulajnogi – wystarczy wyjąć baterię i podłączyć ją do ładowania. Jeśli kupimy dodatkową baterię, możemy mieć ją w plecaku podczas długich podróży i gdy używany akumulator się wyczerpie, wystarczy, że zamontujemy nową. Pełna bateria wystarcza na pokonanie 20 km bez przerwy, a jej stan sprawdzimy na niewielkim wyświetlaczu na kierownicy.

Silnik 350 W

Hulajnoga elektryczna Blaupunkt ESC808 wyposażona została w silnik o mocy 350 W. Bez trudu rozpędza się do 25 km/h i utrzymuje stałą prędkość jazdy dzięki włączającemu się automatycznie tempomatowi. Prędkość maksymalną możemy ograniczyć wybierając jeden z 3 trybów jazdy. O bezpieczne wytracanie prędkości dbają aż dwa hamulce – tarczowy z systemem E-ABS oraz tylny nożny. Podczas hamowania włącza się migające, tylne światło.

Stabilna, wygodna jazda

Pojazd od Blaupunkta wyposażony został w 8,5-calowe, pompowane koła bezdętkowe, które dobrze radzą sobie na nierównej nawierzchni i przeszkodach, takich jak niewielkie progi. Podest wyłożono antypoślizgową powłoką, a na błotniku umieszczono niewielki zaczep, który blokuje hulajnogę po jej złożeniu i poprawia wygodę przenoszenia.

ModelBlaupunkt ESC808
Cena [zł]1799
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]20
Czas ładowania [h]2
Szerokość opon [cale]8,5
Waga [kg]13,5

Zalety

– wymienna bateria,

– duży zasięg,

– krótki czas ładowania,

– system składania,

– duża moc,

– duże koła,

– tempomat,

– hamulec z E-ABS,

– wyświetlacz,

– światło przednie i tylne,

– zaczep na błotniku,

– dzwonek.

Wady

– brak blokady antykradzieżowej.

Frugal Cyber

Brak w magazynie
2499.00 

32 km 25 km/h 300 W

Frugal Cyber to wyjątkowy model miejski, który gwarantuje stabilną, wygodną i bezpieczną jazdę między blokami. Umożliwiają to między innymi 10-calowe opony oraz innowacyjne zabezpieczenie antykradzieżowe (kod PIN). Hulajnoga rozpędza się do 25 km/h, a pokonuje nawet 32 km po jednym ładowaniu! Model odpowiedni dla dorosłych i młodzieży od 14 roku życia.

Innowacyjna w każdym calu

Frugal Cyber to nowy model tego producenta, który może pochwalić się ciekawymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest blokada antykradzieżowa, która przed uruchomieniem hulajnogi wymaga wpisania kodu PIN na wyświetlaczu. Jeśli tego nie zrobimy, to przy próbie ruszenia hulajnogą włączy się blokada silnika, kół i sygnał dźwiękowy. Kolejną ciekawostką jest zastosowanie kół o średnicy 10 cali, co w hulajnogach miejskich jest raczej niespotykanym rozwiązaniem – tak duże koła wykorzystywane są przede wszystkim modelach terenowych. Dzięki nim pojazd bardzo dobrze radzi sobie z nierówną nawierzchnią i przeszkodami.

Niczego nie brakuje

Frugal Cyber wyposażony został w przednią lampę LED, tylne światło hamowania oraz kierunkowskazy na rączkach kierownicy – jest to kolejne rzadko spotykane rozwiązanie. Na resztę wyposażenia składa się funkcjonalny wyświetlacz, dzwonek i tempomat. Transport hulajnogi ułatwia prosty system składania, co jest szczególnie istotne przy dość sporej wadze pojazdu (18 kg).

Ogromny zasięg

Pozostałe parametry hulajnogi są równie godne uwagi. Frugal Cyber posiada silnik o mocy 300 W, który bez trudu rozpędza go do 25 km/h, a dzięki baterii o bardzo dużej pojemności (10,4 Ah) pokonuje nawet 32 km bez przerwy! Naładowanie akumulatora do pełna trwa ok. 6 godzin. Co ważne, Frugal Cyber sprawdzi się również w trakcie niepogody, ponieważ posiada klasę wodoszczelności IPX6.

ModelFrugal Cyber
Cena [zł]1949
Prędkość max [km/h]25
Zasięg max [km]32
Czas ładowania [h]6
Szerokość opon [cale]10
Waga [kg]18

Zalety

– duża moc,

– pojemna bateria,

– duży zasięg,

– blokada antykradzieżowa,

– duże koła,

– światło przednie i tylne,

– kierunkowskazy,

– system składania z zaczepem,

– wyświetlacz,

– dzwonek,

– tempomat,

– klasa wodoszczelności IPX6.

Wady

– duża waga.

Hulajnoga elektryczna miejska – jak wybrać?

Aby wybrać idealną hulajnogę elektryczną miejską, należy poznać najważniejsze cechy, które ją charakteryzują. Warto zwrócić uwagę czy hulajnoga elektryczna miejska, nad której zakupem się zastanawiasz, je posiada. Istotne jest też to, aby jej parametry były zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.[3] Zostały one przez nas uszeregowane według ważności.

Parametry


Czas ładowania

To zdecydowanie najważniejszy parametr hulajnogi elektrycznej miejskiej, ponieważ tego typu pojazdy mają mniej pojemne akumulatory niż modele off-road. W przypadku korzystania z hulajnogi elektrycznej miejskiej na co dzień, konieczne jest jej niemalże codzienne ładowanie, dlatego czas ładowania akumulatora nie powinien być dłuższy niż 6 godzin.

Waga

Rozglądając się za hulajnogą elektryczną miejską, należy zwrócić uwagę na to ile waży. Poruszając się po mieście, często trafiamy na wysokie krawężniki czy schody – musimy wtedy podnieść nasz pojazd. Niewielka waga będzie wielkim ułatwieniem, gdy będziemy chcieli wnieść naszą hulajnogę elektryczną miejską do biura lub budynku, w którym nie ma windy. Hulajnoga elektryczna miejska powinna ważyć maksymalnie 13 kg.

Rozmiar

Rozmiar hulajnogi elektrycznej miejskiej wpływa na łatwość jej przenoszenia i transportowania. Mniejszy model jest dużo bardziej kompaktowy i można go bez problemu zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Nie będzie również problemu, aby przewieźć go środkiem komunikacji miejskiej.

Zasięg

W przypadku hulajnogi elektrycznej miejskiej, duży zasięg nie jest aż tak ważny, jak w modelach typu off-road. Jednak im większy posiada, tym dłużej możemy na niej jeździć bez konieczności doładowywania akumulatora. Pojazdy z dużym zasięgiem sprawdzą się osobom, które chcą pokonywać hulajnogą większe, miejskie odcinki. Zasięg hulajnogi elektrycznej miejskiej powinien wynosić przynajmniej 25 km.

Prędkość

Hulajnoga elektryczna miejska nie powinna być demonem prędkości. Poruszamy się nią po chodnikach, gdzie również spacerują piesi i zbyt szybki pojazd zagrażałby bezpieczeństwu zarówno ich, jak i naszemu. Prędkość maksymalna hulajnogi elektrycznej miejskiej powinna wynosić maksymalnie 30 km/h.

Komfort


Koła

Odpowiednie opony poprawiają komfort jazdy po mieście i sprawiają, że wstrząsy i wibracje są niemalże nieodczuwalne. Podczas przejażdżki po kostkach brukowych lub nierównych krawężnikach pompowane opony sprawdzą się doskonale. Koła hulajnogi elektrycznej miejskiej powinny mieć co najmniej 8 cali.

Wyświetlacz

To bardzo przydatny element wyposażenia hulajnogi elektrycznej miejskiej. Pozwala kontrolować prędkość, z jaką się poruszamy oraz poziom naładowania akumulatora, dzięki czemu unikniemy nagłego rozładowania się go.

Składana nóżka

Posiada ją praktycznie każdy model zarówno hulajnogi elektrycznej miejskiej, jak i off-road. Jest to niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu. Dzięki składanej nóżce możemy bez obaw postawić naszą hulajnogę elektryczną przed sklepem, pracą czy uczelnią.

Sygnał dźwiękowy

Nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, ale zdecydowanie poprawia komfort jazdy. To świetne ostrzeżenie dla innych uczestników ruchu drogowego, przez co jazda staje się płynna i bezkolizyjna.

Wygląd

Nie da się ukryć, że designerski wygląd hulajnogi elektrycznej miejskiej jest bardzo ważny. Każdy z nas chciałby poruszać się wyjątkową, spersonalizowaną hulajnogą, która przyciągałaby spojrzenia innych osób. Rynek hulajnóg elektrycznych miejskich oferuje szeroki wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie idealny dla siebie.

Bezpieczeństwo


Hamulce

Nasze bezpieczeństwo na hulajnodze jest w dużej mierze od nich uzależnione. Warto zwrócić uwagę czy hamulce modelu, który nas interesuje są efektywne i wygodne w użyciu. Jeśli wybrany model posiada więcej niż jeden hamulec – przedni i tylny – jest to jego dodatkowym atutem. Na rynku są dostępne modele, które posiadają system odzyskiwania energii wykorzystywany podczas hamowania – to dodatkowe udogodnienie, które pozwala zwiększyć zasięg pojazdu.

Oświetlenie

Podstawą bezpiecznej jazdy (szczególnie po zmroku) jest odpowiednie oświetlenie pojazdu. Hulajnoga elektryczna miejska powinna posiadać nie tylko przednie ale również tylne oświetlenie LED. Dzięki temu będziemy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu. Świetnie jeśli hulajnoga elektryczna miejska posiada również czerwone diody znajdujące się z tyłu pojazdu, informujące o naszym zatrzymywaniu się.

Podsumowanie

Wybierając hulajnogę elektryczną miejską, należy zwrócić szczególna uwagę na to czy jej cechy są odpowiednie do poruszania się po mieście. Prędkość maksymalna nie jest tak ważna, jak w przypadku hulajnóg elektrycznych typu off-road. Tutaj warto się skupić na czasie ładowania, wadze i rozmiarze pojazdu. Szukając hulajnogi, która będzie idealna do pokonywania niewielkich odcinków, musimy odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań. Czy szukam hulajnogi, która będzie posiadała mnóstwo dodatkowych, ciekawych funkcji? Czy jednak interesuje mnie model całkowicie podstawowy, posiadający wszystkie najważniejsze cechy hulajnogi elektrycznej miejskiej? Określenie własnych oczekiwań względem pojazdu jest najważniejsze i właśnie od tego powinniśmy zacząć poszukiwania idealnej hulajnogi elektrycznej miejskiej.

Bibliografia:

[1] Jerzy i Danuta Janczewscy. Zrównoważony rozwój z perspektywy mikromobilności. Dostęp online [http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171593259] 10.10.2019 r.

[2] T. Kopta. Nadzieje i problemy z elektrycznymi hulajnogami. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-759e4f8b-708c-4789-b368-b7e2b2d637f5] 10.10.2019 r.

[3] J. Janczewski. Mikromobilność – wybrane problemy. Dostęp online [https://ziwgib.ahe.lodz.pl/system/files/ZIwGiB28_09%20JANCZEWSKI%20Mikromobilnosc.pdf] 10.10.2019 r.

4. Materiały marketingowe i techniczne firm: Motus, Xiaomi, Blaupunkt, Frugal.

Cykl artykułów „Dobór”

Artykuły publikowane w ramach cyklu „Dobór” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Inne: Razor E90 PowerCore Glow test | Techlife X7s z siedziskiem czas ładowania | Blaupunkt ESC808 bateria | hulajnogi z siedzeniem | Techlife X7 czy warto | hulajnoga na akumulator | Vsett 9 wady | Vsett 9 + test | Frugal Spirit czarna test | Vsett 9 + moc | Fiat 500 F500-F85R tempomat | frugal aplikacja | hulajnoga elektryczna dla dziecka 8 lat | Fiat 500 F500-F85K opinie | Blaupunkt ESC910 cena | motus scooty 10 odblokowanie | hulajnoga Fiat F500-F55-2W | hulajnoga elektryczna czy mozna jezdzic po ulicy | Razor E100 PowerCore ocena | Techlife X5s test |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *