Hulajnoga elektryczna 10 cali

Hulajnoga elektryczna 10 cali

Decydując się na hulajnogę elektryczną (nieważne, czy ze względów ekologicznych[1], praktycznych, czy dla zwykłej frajdy[2]) bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę nie tylko na jej silnik i akumulator, ale również na koła. Zarówno komfort jak i bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależą właśnie od średnicy kół, w które wyposażono nasz pojazd. Jednym z najczęstszych wyborów jest hulajnoga elektryczna 10 cali. Czy rzeczywiście jest to odpowiednia wielkość? Jaki typ hulajnogi jest wyposażony w tego typu opony? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Hulajnoga elektryczna 10 cali

Duże koła w hulajnodze elektrycznej posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość szybszej i bardziej wydajnej jazdy – na takim samym odcinku drogi duże koła muszą wykonać mniej obrotów, niż małe.

Opony 10-calowe zdecydowanie lepiej radzą sobie z nierówną nawierzchnią. Bez trudu pokonują przeszkody takie jak niewielkie kamienie, progi czy kostka brukowa. Koła o małej średnicy i niedużej szerokości utykają czasem w szczelinach między płytami chodnikowymi czy kostką oraz przenoszą wszelkie wstrząsy na kierowcę. Jeśli przy takich kołach chcemy liczyć na dostateczny komfort jazdy, konieczne jest wybranie hulajnogi z dodatkową amortyzacją. W przypadku dużych kół nie mamy takich problemów, ponieważ one same całkiem dobrze tłumią uderzenia i wstrząsy.

Szersza opona to również większa powierzchnia kontaktu z podłożem, a w związku z tym – lepsza kontrola nad hulajnogą podczas jazdy. Prawdopodobieństwo, że pojazd z 10-calowymi kołami wykolei się na przeszkodzie jest praktycznie znikome. Większość kół tej wielkości posiada głęboki bieżnik z odpowiednim wzorem, który wzmacnia przyczepność na zakrętach oraz śliskiej po deszczu drodze.

Nic jednak nie jest idealne. Duże koła to duży komfort jazdy, lepsza wydajność, lepsza amortyzacja i bardziej bezpieczna jazda. Z drugiej strony hulajnoga z kołami 10-calowymi jest odczuwalnie cięższa i większa, a w związku z tym mniej wygodna podczas przenoszenia czy przechowywania. Modele z dużymi kołami są też odpowiednio droższe.

Hulajnoga 10 cali – ranking

Koła 10-calowe znaleźć możemy np. w hulajnogach marki Techlife lub Kugoo, jednak nie jest to wyłącznie domena modeli terenowych. W duże koła wyposażone zostały też m.in. niektóre hulajnogi marki Frugal, Fiat i Blaupunkt, stworzonych z myślą o poruszaniu się w mieście.

Kolejność w poniższym rankingu jest przypadkowa.

Techlife

Brak w magazynie
3499.00 

40 km 35 km/h 350 W

Techlife L5 to hulajnoga przeznaczona zarówno do jazdy miejskiej i terenowej. Dzięki silnikowi o mocy 350W osiąga nawet 35 km/h, a pojemna bateria litowo-jonowa wystarcza nawet na 40 km jazdy po zaledwie 3 godzinach ładowania. Hulajnoga posiada regulowaną kierownicę, której wysokość można dostosować do wzrostu użytkownika.

Wśród hulajnóg marki Techlife znajdziemy kilka pojazdów wyposażonych w duże koła o średnicy 10 cali. Są to modele: L5, L5T, X7 i X9, zarówno w wariantach z siedziskiem, jak i bez niego. Techlife X9 może pochwalić się jeszcze lepszym wynikiem, ponieważ jego koła posiadają średnicę aż 11 cali! Konia z rzędem temu, kto znajdzie hulajnogę z większymi oponami. Każdy z wymienionych modeli marki Techlife został stworzony z myślą o jeździe w terenie, ale sprawdzi się zarówno w warunkach wymagających, jak i typowo miejskich. Opony posiadają głęboki bieżnik ze specjalnym wzorem, który zapewnia jeszcze lepszą przyczepność nie tylko na nierównej, ale również śliskiej nawierzchni.

Model L5 i L5T osiąga prędkość 35 km/h, jest więc czymś pomiędzy hulajnogą miejską a terenową. Za to Techlife X7 i X9 rozpędzają się do ekstremalnych 60 km/h (X7) i 100 km/h (X9)! Za takimi osiągami idzie jednak adekwatna cena – ceny hulajnóg Techlife zaczynają się w okolicach 3 tys. zł a sięgają nawet 14 tys. zł.

Motus Scooty 10

Brak w magazynie
2199.00 

65 km 25 km/h 350 W

Motus Scooty 10 to najnowsza hulajnoga elektryczna marki Motus, udoskonalona w każdym calu. Posiada 10 calowe koła oraz akumulator o pojemności 15 Ah, który pokona nawet 65 km na jednym ładowaniu! Hulajnoga łączy ze sobą najlepsze zalety modeli miejskich i terenowych.

Motus Scooty 10 to najnowszy i najbardziej dopracowany model tej marki. Posiada opony tubeless o średnicy 10 cali i prawdopodobnie jako jedyny model miejski może pochwalić się akumulatorem o pojemności aż 15 Ah. Pozwala to na pokonanie nawet 65 km bez przerwy! Naładowanie pustej baterii trwa ok. 7-8 godzin, więc możemy podłączyć hulajnogę wieczorem, a rano cieszyć się pełnym akumulatorem. Hulajnoga posiada 350 W mocy, trzy tryby jazdy, dzwonek i mocne oświetlenie. Komfort jazdy podnosi nie tylko przejrzysty wyświetlacz, ale również większe rozmiary hulajnogi oraz specjalny system składania, który działa w sposób odwrotny niż standardowo i gwarantuje, że hulajnoga nie złoży się w trakcie jazdy. Motus Scooty 10 łączy w sobie zalety hulajnóg miejskich z najlepszymi cechami modeli terenowych, a oferuje to wszystko za niezwykle przystępną ceną. Ciężko znaleźć drugą taką hulajnogę elektryczną.

Blaupunkt ESC910

Brak w magazynie
2299.00 

40 km 25 km/h 350 W

Hulajnoga Blaupunkt ESC910 to model miejski o dużej mocy i jeszcze większym zasięgu - pokonuje nawet 40 km po jednym ładowaniu! Jego baterię można w prosty sposób wyjąć i naładować lub zastąpić nową, pełną. Hulajnoga posiada 10’’ pompowane koła, które zapewniają wysoki komfort jazdy po miejskich nierównościach.

Blaupunkt ESC910 to kolejna hulajnoga elektryczna, będąca kompromisem pomiędzy modelami miejskimi a terenowymi. Ze swoimi 10-calowymi oponami zapewnia wysoki komfort jazdy po nierównej nawierzchni, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to model odpowiedni do jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazd Blaupunkta docenią przede wszystkim osoby, które chcą z hulajnogi korzystać w ramach alternatywy dla samochodu lub roweru na co dzień i podczas okazjonalnych wypadów za miasto. Cena modelu Blaupunkt ESC910 wynosi 2299 zł.

Fiat 500 F500-F10K

Dziesięciocalowe opony nie są wyłączną domeną modeli terenowych. Jednym z przykładów jest hulajnoga elektryczna włoskiego producenta, który stworzył hulajnogę przeznaczoną do poruszania się po mieście, oferującą niezwykle wysoki komfort jazdy. Pomimo braku dodatkowej amortyzacji, duże koła na tyle skutecznie tłumią wstrząsy, że możemy poruszać się po najbardziej nierównej nawierzchni, a wrażenia z jazdy wciąż będą przyjemne. Hulajnoga Fiat F500-F10K poradzi sobie z kostką brukową i niewielkimi progami. Fiat F500-F10K kosztuje 1799 zł.

Frugal Cyber

Brak w magazynie
2499.00 

32 km 25 km/h 300 W

Frugal Cyber to wyjątkowy model miejski, który gwarantuje stabilną, wygodną i bezpieczną jazdę między blokami. Umożliwiają to między innymi 10-calowe opony oraz innowacyjne zabezpieczenie antykradzieżowe (kod PIN). Hulajnoga rozpędza się do 25 km/h, a pokonuje nawet 32 km po jednym ładowaniu! Model odpowiedni dla dorosłych i młodzieży od 14 roku życia.

Hulajnoga Cyber marki Frugal należy do pojazdów typowo miejskich, jednak wyróżnia się od nich kilkoma cechami. Jedną z nich są właśnie duże opony o średnicy 10 cali. Tak samo jak w przypadku hulajnogi Fiata, również tutaj zapewniają one komfortową jazdę i tłumienie wstrząsów, nadrabiając braki dodatkowej amortyzacji. Drugą wyjątkową cechą modelu Cyber jest specjalna blokada antykradzieżowa – aby uruchomić hulajnogę, należy w pierwszej kolejności wpisać PIN na wyświetlaczu. Takie zabezpieczenie chroni nasz pojazd przed dostaniem się w niepowołane ręce. Cena modelu Frugal Cyber to 1949 zł.

Podsumowanie

Wielkość kół ma niebagatelny wpływ na komfort jazdy na hulajnodze elektrycznej. Im większa ich średnica, tym lepiej pojazd radzi sobie z tłumieniem wstrząsów i jazdą na nierównościach. Zapewnia też lepszą przyczepność, więc jazda jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również bezpieczniejsza. Z drugiej strony, duże koła zwiększają ciężar hulajnogi i są mniej wygodne podczas transportu czy przechowywania. Nie pozostają również bez wpływu na cenę pojazdu.

Przeważnie największe koła montowane w hulajnogach elektrycznych wynoszą 10-cali. Znaleźć je można zarówno w modelach terenowych, jak i miejskich. W tych pierwszych są elementem obowiązkowym, który pozwala na pokonywanie przeszkód i jazdę w trudnym terenie. W tych drugich zwiększają komfort jazdy po miejskich nierównościach w postaci płyt chodnikowych czy kostki brukowej. Hulajnoga elektryczna 10 cali jest w przypadku modeli miejskich jest dobrym wyborem dla tych osób, którym bardziej zależy na przyjemnej jeździe niż na maksymalnie lekkim i kompaktowym sprzęcie.

Bibliografia:

[1] A. Gil, J. Wypych. Pojazdy elektryczne. Dostęp online [http://pk.uni.wroc.pl/wp-content/uploads/2019/09/Raport-pojazdy-elektryczne.pdf] 26.06.2020r.

[2] Kostrzewska, Małgorzata, Macikowski, Bartosz. (2017). Hulajnoga. Zabawka na kółkach czy rewolucja w mobilności miejskiej?, (56), 22-28. Dostęp online [https://mostwiedzy.pl/pl/publication/hulajnoga-zabawka-na-kolkach-czy-rewolucja-w-mobilnosci-miejskiej,142786-1] 26.06.2020r.

[3] Materiały marketingowe i techniczne firm: Techlife, Motus, Blaupunkt, Fiat, Frugal. Dostęp online 26.06.2020r.

Inne: Blaupunkt ESC608 | Blaupunkt ESC808 EDITION opinie | hulajnoga 50 km/h | Frugal Dynamic Light - opinie i recenzje | Frugal Spirit zalety i wady | hulajnoga m365 | Vsett 9 + zalety i wady | Techlife X7 z siedziskiem czy warto | hulajnoga elektryczna gdzie można jeździć | hulajnoga elektryczna razor e300 | techlife x7 opinie | Razor E300 szara ocena | Techlife X8 aplikacja | motus scooty 10 forum | Techlife X6 z siedziskiem bateria | Frugal Spirit czarna test | Frugal Touring 2.0 czarno-niebieska recenzja | hulajnoga Razor E300 szara | Vsett 9 recenzja | hulajnogi frugal |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *