Bezpieczna jazda na hulajnodze podczas pandemii koronawirusa

Hulajnoga a koronawirus

Podczas pandemii zmienia się każdy aspekt naszego funkcjonowania. Problematyczne stają się nawet tak proste z pozoru kwestie jak dojazd do pracy czy na zakupy. Wszelkie środki transportu publicznego wprowadziły restrykcje dotyczące ilości osób, które mogą znajdować się jednocześnie w konkretnym pojeździe. Najbezpieczniejszą formą komunikacji stał się transport indywidualny – samochody, rowery czy elektryczne hulajnogi. Co jednak w przypadku, gdy chcemy poruszać się tzw. hulajnogą na minuty? Czy wypożyczenie hulajnogi może być niebezpieczne? Czy poruszając się na własnej hulajnodze elektrycznej też jestem w jakiś sposób zagrożona/y? Hulajnoga elektryczna a koronawirus – sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Hulajnoga elektryczna a koronawirus

Koronawirus a własna hulajnoga

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem hulajnogi elektrycznej to nie musisz się martwić o to, jak bezpiecznie podróżować.

 • Taki pojazd pozwala omijać tłumy oraz nie zmusza Cię do czekania na przystanku czy korzystania z komunikacji miejskiej.
 • Ograniczając w ten sposób kontakt z ludźmi zmniejszasz ryzyko zarażenia koronawirusem.
Taki sposób podróżowania jest jednym z najbezpieczniejszych w dobie pandemii koronawirusa, pojawiają się różne pomysły na jego wypromowanie. Włochy, które borykają się z dużą ilością zakażeń, rozważają wprowadzenie dopłat w wysokości 250 euro[1] do hulajnóg elektrycznych i rowerów. Popularyzacja środków transportu osobistego jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które z takich środków korzystają, ale również dla tych, które zmuszone są korzystać z komunikacji zbiorowej – tramwajami i autobusami porusza się wtedy mniej osób.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet własna hulajnoga elektryczna nie jest gwarancją w pełni bezpiecznego podróżowania. Aby ochronić się przed koronawirusem, należy pamiętać o tym, żeby podczas jazdy mieć założoną maseczkę, unikać tłumów (np. na przejściach dla pieszych), a po dotarciu do celu umyć ręce. Więcej porad znajdziesz w rozdziale „Jak jeździć bezpiecznie na hulajnodze elektrycznej? 6 wskazówek”

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - hulajnogi na minuty Lime

Koronawirus a hulajnogi na minuty

W przypadku hulajnóg na minuty sprawa bezpieczeństwa jest bardziej skomplikowana. Z jednego pojazdu korzysta wiele osób w ciągu dnia, dlatego nietrudno o rozprzestrzenianie się wirusa. Z tego powodu wiele wypożyczalni hulajnóg chwilowo wstrzymało swoją działalność. Jedną z nich jest Bird, który poinformował o zawieszeniu oferowanych usług w San Francisco, Portland czy Miami, a następnie we wszystkich Europejskich miastach, w tym m.in. w Krakowie.[6]

Są jednak firmy, które przyjęły odwrotną taktykę. Zamiast zawieszać działalność, postawiły na regularnie czyszczenie i odkażanie hulajnóg, a ponadto oferują tańsze usługi, aby umożliwić większej ilości osób korzystanie z transportu osobistego zamiast publicznego.

 • W stolicy powstała akcja “Hulaj Warszawo!”, w ramach której każdy korzystający z hulajnóg Blinkee zapłaci za swoje przejazdy max. 9,90 zł za dobę, a w przypadku posiadania Warszawskiej Karty Miejskiej – zaledwie 4,40 zł.[2]
 • Firma Bolt umożliwiła za to darmowe przejazdy hulajnogami medykom, w ramach akcji “Bohaterowie nie płacą”.[3]
 • Podobnie postąpił popularny Lime – zarówno pracownicy służby zdrowia jak i funkcjonariusze organów ścigania mogą uzyskać bezpłatne vouchery na 30-min przejazdy hulajnogami elektrycznymi tego operatora.[4]

Co jednak z higieną korzystania z hulajnóg na minuty? Operatorzy deklarują ulepszenie metod czyszczenia i zwiększenie częstotliwości dezynfekcji. Pojazdy blinkee.city są czyszczone i dezynfekowane na bieżąco, czyli zawsze przy wymianie baterii lub gdy trafią do serwisu. Ponadto serwisanci dezynfekują pojazdy, które stoją na ulicach. Zarówno Bolt, Lime jak i inni operatorzy zapewniają, że użytkowanie hulajnóg w dobie pandemii koronawirusa jest bezpieczne. Mimo to warto jednak w trakcie jazdy korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - hulajnogi na minuty Lime

Jak jeździć bezpiecznie na hulajnodze elektrycznej? 6 wskazówek

Niezależnie od tego, czy posiadamy własną hulajnogę elektryczną czy korzystamy z tych wypożyczanych na minuty, zawsze możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo stosując się do kilku wskazówek:

 1. Podróżuj w maseczce lub zakładaj ją podczas postojów.
 2. Unikaj tłumów – utrzymuj odległość 2 metrów od innych ludzi, szczególnie gdy czekasz przy przejściu dla pieszych.
 3. Po dotarciu do celu umyj ręce lub użyj środka dezynfekującego (min. 60% alkoholu), a poruszając się hulajnogą na minuty korzystaj z rękawiczek.
 4. Unikaj dotykania twarzy.
 5. Ogranicz do minimum poruszanie się po mieście.
 6. Wybieraj mniej uczęszczane trasy, z małą ilością postojów (np. na skrzyżowaniach).

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - Bezpieczna jazda wskazówki

Podsumowanie

Głównym sposobem na uniknięcie zarażenia koronawirusem jest ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi oraz unikanie miejsc publicznych[5], w tym również komunikacji miejskiej. Z tego powodu hulajnoga elektryczna może być najbezpieczniejszym środkiem transportu w dobie pandemii koronawirusa. Trzeba tylko stosować się do kilku prostych zasad, które sprowadzają się do dbałości o higienę rąk. W przypadku hulajnóg na minuty zalecane jest korzystanie z rękawiczek.

Bibliografia

[1] Bezprawnik. Prawo, społeczeństwo, opinie. Dostęp online [https://bezprawnik.pl/doplaty-do-hulajnogi-lub-roweru/] 1.07.2020 r.

[2] Blinkee City. Dostęp online [https://blinkee.city/pl/news/9-90-zl-i-4-40-zl-za-caly-dzien-jazda-hulajnogi-w-warszawie] 1.07.2020 r.

[3] Brief.pl Dostęp online [https://brief.pl/bolt-uruchamia-elektryczne-hulajnogi-w-krakowie-i-warszawie-akcja-bohaterowie-nie-placa/] 1.07.2020 r.

[4] Transport Publiczny. [https://www.transport-publiczny.pl/mobile/ehulajnogi-lime-wracaja-do-wroclawia-64523.html] 1.07.2020 r.

[5] Krzysztof Pyrć. Ludzkie koronawirusy. Dostęp online [https://www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2020/02/koronawirus-informacje.pdf] 2.07.2020 r.

[6]transport-publiczny.pl Koronawirus wykończy hulajnogi? Dostęp online [https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/koronawirus-wykonczy-hulajnogi-64223.html] 2.07.2020 r.

Cykl artykułów „Poradnik”

Artykuły publikowane w ramach cyklu „Poradnik” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Inne: Blaupunkt ESC608 silnik | hulajnoga elektryczna 30 km/h | Techlife L5 - opinie i recenzje | hulajnoga elektryczna 70 km h | hulajnoga elektryczna do 1000 zl | Razor E100 PowerCore Red Alu - opinie i recenzje | hulajnoga elektryczna dla dorosłych z siodełkiem | Blaupunkt ESC910 - opinie i recenzje | Razor E200 bateria | Vsett 9 + hulajnoga elektryczna | Frugal Cyber ładowanie | Techlife X5 z siedziskiem test | Razor E90 PowerCore zielona czas ładowania | elektryczna hulajnoga xiaomi | hulajnoga elektryczna siedząca | hulajnoga dla dzieci duże koła | Vsett 9 cena | hulajnoga elektryczna na kluczyk | Vsett 11+ test | hulajnoga elektryczna jazda po ulicy |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *