Bezpieczna jazda na hulajnodze podczas pandemii koronawirusa

Hulajnoga a koronawirus

Podczas pandemii zmienia się każdy aspekt naszego funkcjonowania. Problematyczne stają się nawet tak proste z pozoru kwestie jak dojazd do pracy czy na zakupy. Wszelkie środki transportu publicznego wprowadziły restrykcje dotyczące ilości osób, które mogą znajdować się jednocześnie w konkretnym pojeździe. Najbezpieczniejszą formą komunikacji stał się transport indywidualny – samochody, rowery czy elektryczne hulajnogi. Co jednak w przypadku, gdy chcemy poruszać się tzw. hulajnogą na minuty? Czy wypożyczenie hulajnogi może być niebezpieczne? Czy poruszając się na własnej hulajnodze elektrycznej też jestem w jakiś sposób zagrożona/y? Hulajnoga elektryczna a koronawirus – sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Hulajnoga elektryczna a koronawirus

Koronawirus a własna hulajnoga

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem hulajnogi elektrycznej to nie musisz się martwić o to, jak bezpiecznie podróżować.

 • Taki pojazd pozwala omijać tłumy oraz nie zmusza Cię do czekania na przystanku czy korzystania z komunikacji miejskiej.
 • Ograniczając w ten sposób kontakt z ludźmi zmniejszasz ryzyko zarażenia koronawirusem.
Taki sposób podróżowania jest jednym z najbezpieczniejszych w dobie pandemii koronawirusa, pojawiają się różne pomysły na jego wypromowanie. Włochy, które borykają się z dużą ilością zakażeń, rozważają wprowadzenie dopłat w wysokości 250 euro[1] do hulajnóg elektrycznych i rowerów. Popularyzacja środków transportu osobistego jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które z takich środków korzystają, ale również dla tych, które zmuszone są korzystać z komunikacji zbiorowej – tramwajami i autobusami porusza się wtedy mniej osób.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet własna hulajnoga elektryczna nie jest gwarancją w pełni bezpiecznego podróżowania. Aby ochronić się przed koronawirusem, należy pamiętać o tym, żeby podczas jazdy mieć założoną maseczkę, unikać tłumów (np. na przejściach dla pieszych), a po dotarciu do celu umyć ręce. Więcej porad znajdziesz w rozdziale „Jak jeździć bezpiecznie na hulajnodze elektrycznej? 6 wskazówek”

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - hulajnogi na minuty Lime

Koronawirus a hulajnogi na minuty

W przypadku hulajnóg na minuty sprawa bezpieczeństwa jest bardziej skomplikowana. Z jednego pojazdu korzysta wiele osób w ciągu dnia, dlatego nietrudno o rozprzestrzenianie się wirusa. Z tego powodu wiele wypożyczalni hulajnóg chwilowo wstrzymało swoją działalność. Jedną z nich jest Bird, który poinformował o zawieszeniu oferowanych usług w San Francisco, Portland czy Miami, a następnie we wszystkich Europejskich miastach, w tym m.in. w Krakowie.[6]

Są jednak firmy, które przyjęły odwrotną taktykę. Zamiast zawieszać działalność, postawiły na regularnie czyszczenie i odkażanie hulajnóg, a ponadto oferują tańsze usługi, aby umożliwić większej ilości osób korzystanie z transportu osobistego zamiast publicznego.

 • W stolicy powstała akcja “Hulaj Warszawo!”, w ramach której każdy korzystający z hulajnóg Blinkee zapłaci za swoje przejazdy max. 9,90 zł za dobę, a w przypadku posiadania Warszawskiej Karty Miejskiej – zaledwie 4,40 zł.[2]
 • Firma Bolt umożliwiła za to darmowe przejazdy hulajnogami medykom, w ramach akcji “Bohaterowie nie płacą”.[3]
 • Podobnie postąpił popularny Lime – zarówno pracownicy służby zdrowia jak i funkcjonariusze organów ścigania mogą uzyskać bezpłatne vouchery na 30-min przejazdy hulajnogami elektrycznymi tego operatora.[4]

Co jednak z higieną korzystania z hulajnóg na minuty? Operatorzy deklarują ulepszenie metod czyszczenia i zwiększenie częstotliwości dezynfekcji. Pojazdy blinkee.city są czyszczone i dezynfekowane na bieżąco, czyli zawsze przy wymianie baterii lub gdy trafią do serwisu. Ponadto serwisanci dezynfekują pojazdy, które stoją na ulicach. Zarówno Bolt, Lime jak i inni operatorzy zapewniają, że użytkowanie hulajnóg w dobie pandemii koronawirusa jest bezpieczne. Mimo to warto jednak w trakcie jazdy korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - hulajnogi na minuty Lime

Jak jeździć bezpiecznie na hulajnodze elektrycznej? 6 wskazówek

Niezależnie od tego, czy posiadamy własną hulajnogę elektryczną czy korzystamy z tych wypożyczanych na minuty, zawsze możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo stosując się do kilku wskazówek:

 1. Podróżuj w maseczce lub zakładaj ją podczas postojów.
 2. Unikaj tłumów – utrzymuj odległość 2 metrów od innych ludzi, szczególnie gdy czekasz przy przejściu dla pieszych.
 3. Po dotarciu do celu umyj ręce lub użyj środka dezynfekującego (min. 60% alkoholu), a poruszając się hulajnogą na minuty korzystaj z rękawiczek.
 4. Unikaj dotykania twarzy.
 5. Ogranicz do minimum poruszanie się po mieście.
 6. Wybieraj mniej uczęszczane trasy, z małą ilością postojów (np. na skrzyżowaniach).

Hulajnoga elektryczna a koronawirus - Bezpieczna jazda wskazówki

Podsumowanie

Głównym sposobem na uniknięcie zarażenia koronawirusem jest ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi oraz unikanie miejsc publicznych[5], w tym również komunikacji miejskiej. Z tego powodu hulajnoga elektryczna może być najbezpieczniejszym środkiem transportu w dobie pandemii koronawirusa. Trzeba tylko stosować się do kilku prostych zasad, które sprowadzają się do dbałości o higienę rąk. W przypadku hulajnóg na minuty zalecane jest korzystanie z rękawiczek.

Bibliografia

[1] Bezprawnik. Prawo, społeczeństwo, opinie. Dostęp online [https://bezprawnik.pl/doplaty-do-hulajnogi-lub-roweru/] 1.07.2020 r.

[2] Blinkee City. Dostęp online [https://blinkee.city/pl/news/9-90-zl-i-4-40-zl-za-caly-dzien-jazda-hulajnogi-w-warszawie] 1.07.2020 r.

[3] Brief.pl Dostęp online [https://brief.pl/bolt-uruchamia-elektryczne-hulajnogi-w-krakowie-i-warszawie-akcja-bohaterowie-nie-placa/] 1.07.2020 r.

[4] Transport Publiczny. [https://www.transport-publiczny.pl/mobile/ehulajnogi-lime-wracaja-do-wroclawia-64523.html] 1.07.2020 r.

[5] Krzysztof Pyrć. Ludzkie koronawirusy. Dostęp online [https://www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2020/02/koronawirus-informacje.pdf] 2.07.2020 r.

[6]transport-publiczny.pl Koronawirus wykończy hulajnogi? Dostęp online [https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/koronawirus-wykonczy-hulajnogi-64223.html] 2.07.2020 r.

Cykl artykułów „Poradnik”

Artykuły publikowane w ramach cyklu „Poradnik” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Inne: hulajnoga na Komunię, hulajnoga elektryczna 10 cali, hulajnoga elektryczna miejska jak wybrać, hulajnogi fiat, elektryczna hulajnoga dla dzieci, fiat dla dzieci czerwony, elektryczna hulajnoga dla dorosłych, elektryczna hulajnoga z siodełkiem, hulajnogi do kupienia, hulajnoga elektryczna razor, techlife x2, razor e300, techlife hulajnoga, techlife, xiaomi mijia elektryczna hulajnoga, hulajnoga elektryczna airwheel, hulajnoga elektryczna dla dwóch osób

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *