Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej

Bezpiecznie na hulajnodze

Moda na hulajnogi elektryczne pojawiła się niedawno, w związku z czym wzbudza jeszcze sporo wątpliwości i zastrzeżeń. Wiele osób obawia się o zagrożenia związane z jazdą i ewentualnym wypadkiem, a w internecie znaleźć można historię o strasznych wypadkach z udziałem tych pojazdów. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jakie ryzyko niesie ze sobą jazda na hulajnodze elektrycznej i w jaki sposób można go uniknąć?

W tym artykule stworzyliśmy listę potencjalnych zagrożeń oraz zasad, które pomogą uchronić nas przed potencjalnymi wypadkami.

Potencjalne zagrożenia

Zbyt szybka jazda

W przeciwieństwie do samochodu, który podczas kolizji ochrania nas ze wszystkich stron mocnymi ścianami, hulajnoga elektryczna w żaden sposób nie chroni nas przed upadkiemWystarczy, że jadąc z dużą prędkością wjedziemy w zbyt wysoki próg i nie utrzymamy równowagi. W najlepszym przypadku skończy się to tylko kilkoma siniakami, w gorszym – złamaniem kończyny lub urazem głowy. Z tego powodu jadąc na hulajnodze powinniśmy korzystać z kasku i ochraniaczy, a jeśli nie mamy takiej możliwości (lub nawet, kiedy mamy), podstawą jest ograniczenie prędkości do rozsądnego zakresu.

Jedną z ciekawych akcji promujących korzystanie z kasku i bezpieczną jazdę jest #lepiejwkasku. Ich stronę możesz sprawdzić tutaj, do czego szczerze zachęcamy.

Bezpieczna jazda na hulajnodze - kask


Tempo z jakim jedziemy powinno być też dostosowane do jakości nawierzchni – na długiej, prostej i gładkiej ścieżce możemy pozwolić sobie więcej niż poruszając się po nierównym chodniku czy kostce brukowej, szczególnie w godzinach szczytu. Niezależnie od prędkości i warunków, nigdy nie powinno się korzystać z hulajnogi w dwie osoby jednocześnie!

Jazda w nieodpowiednich miejscach

Ponieważ na ten moment hulajnoga elektryczna nie podlega konkretnym regulacjom prawnym, osoba, która z niej korzysta, traktowana jest jak pieszy. Dokładnie temat ten opisaliśmy tutaj, jednak w skrócie – na hulajnodze powinniśmy poruszać się tylko po chodnikach. Co stwarza oczywiście pewne zagrożenia, bo jak wiadomo, pojazd ten rozpędza się średnio do 25 km/h (a nawet więcej) i przy nieumyślnym zderzeniu z pieszym, może zrobić mu sporą krzywdę. Dlatego podczas jazdy powinniśmy zachować szczególną ostrożność względem innych korzystających z chodnika osób, a w razie takiej potrzeby zwolnić lub nawet zejść z hulajnogi.

Zdarza się, że niektórzy jeżdżą hulajnogą elektryczną po drodze, tak jak rowery – jest to bardzo nierozsądne! Taka przejażdżka nie tylko może skończyć się dla nas mandatem, ale przede wszystkim jest bardzo niebezpieczna i naraża nas na duże obrażenia w przypadku zderzenia się z samochodem. Szczególnie, jeśli postanowiliśmy skorzystać z tego pojazdu spontanicznie i nie mamy założonego kasku.

Źle dobrana hulajnoga

Decydując się na zakup hulajnogi elektrycznej bardzo ważne jest, żeby była dopasowana do postury użytkownika. Powinna posiadać odpowiednio szeroki podest, dostateczny udźwig i regulowaną kierownicę, której wysokość można dostosować do naszego wzrostu. Nie bez znaczenia jest również waga pojazdu – osoba o drobnej budowie lepiej poradzi sobie z hulajnogą, która waży 12, a nie 25 kg. Bardzo ważna jest też moc silnika. Jeśli na hulajnodze poruszamy się głównie po mieście, nie powinna rozpędzać się bardziej niż do 25-30 km/h. Dobrze, żeby posiadała możliwość ograniczenia prędkości w ustawieniach. Jest to szczególnie istotne, jeśli ma z niej korzystać młody użytkownik. Nie bez powodu modele dedykowane dzieciom nie osiągają zwykle więcej niż 16-17 km/h. Pamiętajmy również o tym, żeby zwrócić uwagę na opony – im są szersze, tym lepiej radzą z nierównościami na drodze. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zależy nam nie tylko na bezpieczeństwie ale również na komforcie jazdy, jest zakup hulajnogi z siedziskiem.

Hulajnoga zaparkowana w nieodpowiednim miejscu

Bezpieczna jazda na hulajnodze - Frugal Dynamic

Rozmawiając o zagrożeniach związanych z jazdą na hulajnodze elektrycznej, często pomijaną (niestety) kwestią, jest bezpieczeństwo związane z jej parkowaniem. Dotyczy to głównie przypadków, kiedy korzystamy z egzemplarza do wypożyczenia, np. tego z firmy Lime lub Hive. Wiele osób po skończonej jeździe zostawia je w przypadkowych miejscach, nie myśląc o konsekwencjach. Często widuje się hulajnogi pozostawione na środku chodnika, ścieżki rowerowej czy nawet leżące bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Stanowi to zagrożenie dla pieszych, rowerzystów, a szczególnie dla osób starszych i niewidomych.

Pamiętaj, że korzystając z hulajnogi elektrycznej, jesteś za nią odpowiedzialny również po zakończeniu jazdy. Zawsze zostawiaj ją w odpowiednich, bezpiecznych miejscach, najlepiej na uboczu.

Przypadki ekstremalne

W internecie można trafić na różne historie dotyczące hulajnóg elektrycznych. Zdarzył się przypadek, w którym pewien nieodpowiedzialny dowcipniś przejął zdalnie kontrolę nad hulajnogą sterowaną za pomocą aplikacji i nie pozwalał użytkownikowi na jazdę lub hamował ją w przypadkowych momentach. Innym razem w Poznaniu podczas ładowania hulajnogi elektrycznej wybuchł jej akumulator, powodując szkody w mieszkaniu. Choć brzmi to strasznie, trzeba pamiętać, że są pojedyncze, ekstremalne przypadki, które na co dzień po prostu się nie zdarzają. Takie historie można usłyszeć na temat większości istniejących urządzeń, więc nie powinniśmy przykładać do nich zbyt dużej wagi. Dobrze jednak mieć to na uwadze i kupując hulajnogę, zdecydować się na oryginalne urządzenie od sprawdzonego producenta i dystrybutora.

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej – 8 zasad

  1. Korzystaj z kasku i ochraniaczy.
  2. Jedź zawsze z bezpieczną prędkością, dostosowaną do warunków jazdy.
  3. Nie poruszaj się po jezdni i zatłoczonych chodnikach.
  4. Zwracaj uwagę na pieszych i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
  5. Z hulajnogi korzystaj tylko w pojedynkę.
  6. Wybierz model odpowiedni do twojego wzrostu i wagi.
  7. Jadąc po mieście korzystaj z modelu o średniej mocy silnika lub z możliwością ograniczenia prędkości.
  8. Parkuj hulajnogę tylko w bezpiecznych miejscach na uboczu.

Podsumowanie

Samochód, rower, deskorolka – każdy środek transportu, zarówno ten wykorzystujący silnik, jak i ten napędzany siłą ludzkich nóg, niesie ze sobą pewne ryzyko wypadków i kolizji. Hulajnoga elektryczna nie jest tu wyjątkiem – jazda w niewłaściwy sposób może stanowić zagrożenie dla użytkownika hulajnogi oraz dla innych uczestników ruchu. W niektórych przypadkach upadek kończy się wyłącznie kilkoma siniakami, w innych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby korzystać z niej w odpowiedni sposób. Zazwyczaj wystarczy zachować zdrowy rozsądek i stosować się do zaleceń producenta, żeby uniknąć wypadków i czerpać frajdę z bezpiecznej jazdy.

Bibliografia:

1. Impact. Mobility Revolution. Dostęp online [https://impactcee.com/mobilityrevolution/2019/pl/jak-jezdzic-bezpiecznie-na-elektrycznej-hulajnodze/]

2. Wyborcza.pl 8 zasad bezpiecznej jazdy na hulajnodze. Dostęp online [https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,25111099,8-zasad-bezpiecznej-jazdy-na-hulajnodze-elektrycznej.html]

3. T. Kopta. Nadzieje i problemy z elektrycznymi hulajnogami. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-759e4f8b-708c-4789-b368-b7e2b2d637f5]

4. Jerzy i Danuta Janczewscy. Zrównoważony rozwój z perspektywy mikromobilności. Dostęp online [http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171593259]

5. J. Janczewski. Mikromobilność – wybrane problemy. Dostęp online [https://ziwgib.ahe.lodz.pl/system/files/ZIwGiB28_09%20JANCZEWSKI%20Mikromobilnosc.pdf]

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów „Poradnik”

Artykuły publikowane w ramach cyklu „Poradnik” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Inne: hulajnoga elektryczna duże koła z siedziskiem | elektryczne hulajnogi wrocław | Vsett 8 czy warto | power core e90 | hulajnoga do 1000 zł | Techlife L5 zalety i wady | hulajnoga elektryczna czy jest bezpieczna | czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna | hulajnoga elektryczna przepisy | Vsett 8 ładowanie | xiaomi m365 | hulajnoga elektryczna akumulator | hulajnogi elektryczne techlife | Razor E90 PowerCore Glow aplikacja | hulajnoga młodzieżowa | Motus Scooty 8.5 czas ładowania | Motus Scooty 10 Plus 2022 ładowanie | Razor E200 bateria | hulajnoga motus 10 | techlifex9 |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *