Hulajnoga elektryczna – czy warto?

Hulajnogi Frugal Passion spersonalizowany wygląd

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu miłośników. W większych miastach istnieje możliwość wypożyczenia hulajnogi na minuty, co znacząco wpłynęło na ich popularność. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie – czy warto kupić hulajnogę elektryczną? A może lepiej wypożyczyć? Jakie korzyści płyną z poruszania się takim środkiem transportu? Jakie są mocne, a jakie słaby strony tego pojazdu? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Hulajnoga elektryczna – czy warto?

Mocne strony

Szybko i wygodnie

Jej największą zaletą jest wygoda użytkowania. Większość modeli posiada kompaktowy rozmiar oraz możliwość składania, które pozwalają zabrać hulajnogę ze sobą dosłownie wszędzie. Nie zajmuje dużo miejsca, więc bez problemu wejdziemy z nią do autobusu, tramwaju, zjedziemy windą czy w razie potrzeby włożymy ją do bagażnika samochodu. Wnoszenie jej po schodach też jest dużo mniej kłopotliwe niż w przypadku roweru. Jadąc hulajnogą do pracy czy odwiedzając znajomych możemy złożyć ją i schować pod biurkiem lub za szafą. Ma to duże znaczenie dla osób mieszkających w blokach, które nie mają w domu wystarczająco dużo miejsca nie przechowywanie roweru. Ponadto niektóre modele posiadają siedzisko do łatwego zamontowania, co jeszcze bardziej podnosi komfort jazdy.

Jadąc na hulajnodze omijamy korki, unikamy problemów z parkowaniem i możemy dotrzeć we wszystkie te miejsca, w które zawędrowalibyśmy pieszo, a samochodem – już niekoniecznie. Hulajnogi z napędem elektrycznym rozwijają naprawdę duże prędkości – standardowo jest to ok. 25 km/h. W takim tempie wszędzie dotrzemy na czas.

Zero wysiłku

Zero wysiłku - Hulajnoga elektryczna czy warto

Samo poruszanie się na hulajnodze elektrycznej jest dziecinnie proste i przede wszystkim nie wymaga żadnych uprawnień. Wystarczy postawić jedną nogę na podeście hulajnogi, drugą odepchnąć się od podłoża, dodać gazu… Et voilà! Już pędzisz na umówione spotkanie. Prędkość jazdy kontroluje się za pomocą manetki gazu przy kierownicy i niewielkiej dźwigni hamulca (przeważnie wygląda jak ta w rowerze). Na tym kończy się nauka jazdy na hulajnodze i zwykle trwa kilka minut pierwszej przejażdżki. Nie musisz też martwić się o utrzymanie równowagi – pęd jazdy zrobi to za ciebie.

Ponieważ poruszanie się hulajnogą z napędem elektrycznym nie wymaga od nas żadnego wysiłku, jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej. Ten aspekt docenia się szczególnie wracając do domu po długim, wyczerpującym dniu, w okresie upalnego lata lub w drodze na uczelnię. Zapomnij o zmiętym i przepoconym ubraniu, jak przy męczącej jeździe na rowerze.

Transport “ostatniej mili”

Większość tras pokonywanych samochodem jest w rzeczywistości bardzo krótka. Jednak ze względu na niewielką ilość wygodnych alternatyw i tak decydujemy się na ten środek transportu, co powoduje różne konsekwencje, takie jak korki czy zanieczyszczone powietrze. Hulajnoga elektryczna jest świetnym rozwiązaniem tego problemu. Wybierając ją nie tylko omijamy korki, ale również nieco je zmniejszamy i nie dokładamy swojej cegiełki to zanieczyszczenia powietrza.

Hulajnoga elektryczna doskonale sprawdza się również w formie transportu “ostatniej mili”. Jest to sytuacja, w której do pewnego momentu poruszamy się samochodem lub komunikacją miejską, a potem pozostaje nam już tylko poruszanie się pieszo. Hulajnogę możemy mieć ze sobą w innym środku transportu i te ostatnie fragmenty trasy z łatwością pokonać właśnie na niej.

Czysta frajda

No i nie ukrywajmy – jazda na hulajnodze zwyczajnie sprawia mnóstwo frajdy. Mknąc z dużą prędkością, czując wiatr we włosach (oczywiście pod kaskiem) i bez odrobiny wysiłku wyprzedzając innych uczestników ruchu, można znów poczuć się jak dziecko. No chyba, że tym dzieckiem wciąż się jest – niektórzy producenci oferują hulajnogi elektryczne przystosowane właśnie dla najmłodszych użytkowników.

Wybierając hulajnogę zamiast samochodu czy autobusu, podróżujemy na świeżym powietrzu i mamy lepszy kontakt z otoczeniem, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i poprawia nastrój. Pojazd ten sprawdzi się również podczas wycieczek po lasach, parkach i podmiejskich terenach zielonych. Powodów, przez które jazda na hulajnodze sprawia tyle radości, jest mnóstwo. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego my sami tak bardzo lubimy ten środek transportu, zajrzyj tutaj.

Pojazd przyjazny dla środowiska

Wiele osób decyduje się na hulajnogę elektryczną ze względu na troskę o środowisko. W przeciwieństwie do samochodu czy innych środków transportu, hulajnoga elektryczna nie produkuje żadnych spalin ani innych zanieczyszczeń w trakcie jazdy. Nie wymaga też żadnego paliwa – wystarczy podłączyć ją do gniazdka i podładować. Jeśli korzystasz z własnego źródła energii, np. paneli fotowoltaicznych, można wtedy powiedzieć, że poza procesem produkcyjnym hulajnoga nie wywiera żadnego wpływu na środowisko. Jest to niezwykle czysta, ekologiczna forma transportu.

Hulajnoga elektryczna czy warto - przyjazna dla środowiska

Nie tylko zalety

Każdy środek transportu posiada swoje słabe i mocne strony. Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, jakie niesie ze sobą podróżowanie hulajnogą elektryczną, istnieją też pewne niedogodności z tym związane.

Problemy z nierówną nawierzchnią

Nie wszystkie hulajnogi radzą sobie na nierównej nawierzchni. Żeby tak było, potrzebują szerokich opon i dobrego amortyzatora, których nie znajdziemy w modelach z niższej półki. Choć nierówny chodnik nie powinien stanowić dla nich problemu, to kostka brukowa z dużymi szczelinami może być już sporym wyzwaniem. Jest to istotne ze względu na regulacje prawne, które pozwalają jeździć na hulajnodze elektrycznej tylko tam, gdzie poruszają się piesi.

Spora waga pojazdu

Kolejny mankament to ciężar hulajnogi, który zwykle waha się w okolicy 12-13 kg. W dużych, sportowych modelach waga może przekraczać nawet 25 kg. Problem ten w pewnym stopniu rozwiązuje możliwość złożenia hulajnogi do mniejszych rozmiarów; jej przenoszenie jest wtedy dużo bardziej komfortowe. Choć podczas chwilowego przenoszenia nie odczujemy tego problemu, musimy pamiętać o tym, że na dłuższym dystansie stanie się to męczące. Szczególnie, jeśli jesteś osobą drobnej postury i mieszkasz na trzecim piętrze w bloku bez windy.

Ciężar hulajnogi bywa też problematyczny np. kiedy chcemy przenieść hulajnogę nad progiem wysokiego chodnika lub przeprowadzić ją przez wybrukowaną ulicę. Zalecamy wtedy ostrożność – w innym przypadku grożą nam poobijane podestem kostki.

Dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną?

Jeden z najtańszych środków transport

Hulajnoga elektryczna czy warto - najtańszy środek transportu

Jedną z rzeczy, które mogą zniechęcać do kupna hulajnogi elektrycznej, jest jej wysoka cena. Koszt najprostszej hulajnogi to co najmniej kilkaset złotych, jeśli jednak szukamy czegoś, co posłuży nam latami, musimy być gotowi na wydatek rzędu 1500 zł do nawet 8000 zł, w zależności od modelu i posiadanych przez niego parametrów, takich jak prędkość czy zasięg. Jeśli jednak korzystamy z hulajnogi na co dzień, koszt jej zakupu szybko się zwróci.

Eksploatacja urządzenia jest bardzo tania, ponieważ hulajnoga nie potrzebuje paliwa, tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, a to już kwestia groszowa. Wybierając hulajnogę zamiast samochodu lub innych środków komunikacji, oszczędzamy jednocześnie pieniądze, które wydalibyśmy na paliwo i bilety.

Korzystanie z własnej hulajnogi jest też nieporównywalnie tańsze niż jej wypożyczanie. W tej drugiej opcji już samo uruchomienie pojazdu kosztuje ok. 2-3 zł, a potem płacimy jeszcze 50 gr za każdą minutę jazdę. W ten sposób 10 minutowy powrót do domu będzie kosztować nas aż 8 zł. W tym rozrachunku wygrywa hulajnoga, którą mamy na własność.

Możliwość spersonalizowania

Kupując hulajnogę tylko dla siebie, można wybrać taki model, który będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Potrzebujesz pojazdu, który będzie lekki, zwinny i z łatwością wniesiesz go po schodach? A może planujesz wybierać się na ekstremalne przejażdżki i marzysz o szerokich oponach i podwójnej amortyzacji? Chcesz, żeby sportowy charakter twojej hulajnogi wzbudzał zazdrość kolegów z uczelni, czy raczej wolisz elegancki model, którym dotrzesz w koszuli do pracy? Cokolwiek potrzebujesz, na pewno znajdziesz to na stale powiększającym się rynku hulajnóg elektrycznych. Hulajnogi do wypożyczenia występują przeważnie w jednej, standardowej wersji, bez możliwości spersonalizowania jej ustawień czy wyglądu.

Masz ją zawsze, kiedy tego potrzebujesz

Niezaprzeczalną zaletą posiadania hulajnogi elektrycznej jest oczywisty fakt, że masz ją na własność. W związku z tym możesz korzystać z niej zawsze, kiedy tego potrzebujesz lub kiedy masz na to ochotę. Nie musisz martwić się o to, czy akurat w pobliżu znajduje się dostępny do wypożyczenia egzemplarz.

Zaspałeś/aś dosłownie kilka minut i widzisz, jak z przystanku odjeżdża twój tramwaj? Wystarczy że chwycisz swoją hulajnogę, zjedziesz nią windą (złożona zajmuje bardzo mało miejsca) po czym ruszysz przed siebie i z uśmiechem na ustach dotrzesz do pracy na czas. W biurze bez problemu schowasz ją pod biurkiem i w razie konieczności naładujesz baterię.

Hulajnoga elektryczna czy warto - wygodny środek transportu

Dlaczego warto wypożyczać hulajnogę elektryczną?

Zaczynasz jazdę spontanicznie i kończysz ją w dowolnym momencie

Umówiłeś się na spacer z dziewczyną swoich marzeń, ale ze stresu zapomniałeś wstąpić do kwiaciarni. To tylko dwie ulice dalej, ale pieszo na pewno nie zdążysz. Włączasz więc aplikację, wypożyczasz hulajnogę stojącą po drugiej stronie ulicy i mkniesz z wiatrem we włosach. Kupujesz różę, docierasz przed czasem w umówione miejsce i oddajesz hulajnogę. Masz jeszcze czas, żeby poprawić zmierzwioną wiatrem grzywę i zrobić dobre wrażenie.

Wypożyczona hulajnoga daje ten komfort, że po skończonej jeździe odstawiasz ją w dowolnym (ale przemyślanym!) miejscu i nie musisz się nią więcej przejmować. Korzystając z własnej jesteś skazany na to, żeby mieć ją przy sobie przez cały czas – czy tego chcesz, czy nie. Wprawdzie wiele hulajnóg posiada możliwość złożenia i nie sprawia problemu podczas przenoszenia czy jazdy komunikacją miejską, ale w niektórych sytuacjach może być to bardzo niekomfortowe.

Nie trzeba jej ładować

To jedna z największych zalet wypożyczonej hulajnogi. Jeśli trasa, którą chcesz pokonać okaże się dłuższa niż pozwala na to pojemność akumulatora, wystarczy zostawić hulajnogę i przesiąść się na nową. Jej naładowaniem zajmie się odpowiednia osoba (w przypadku popularnych hulajnóg Lime jest to tzw. Lime Juicer).

Hulajnoga elektryczna czy warto - najtańszy środek transportu

Kupując własną hulajnogę elektryczną musimy liczyć się z jej ograniczonym zasięgiem. Wprawdzie można znaleźć na rynku modele, którym do uzupełnienia baterii wystarczą nawet 2-3 godziny, są to jednak przeważnie produkty z wyższej półki, o wysokiej cenie. Niektóre hulajnogi rozwiązały ten problem poprzez stosowanie akumulatorów wymiennych, jednak zakup drugiego akumulatora to dodatkowy koszt, no i trzeba mieć go przy sobie. Większość hulajnóg ze średniej półki potrzebuje ok. 5-8 godzin do pełnego naładowania, a tanie modele dla dzieci wymagają nawet 12 godzin! Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli szukamy sprzętu, który będzie służyć nam na co dzień, a nie tylko w formie rekreacyjnej.

Zapomnij o naprawach

W hulajnodze, tak jak w każdym innym sprzęcie, czasem coś się psuje, a niektóre elementy zużywają z biegiem czasu. Bieżącą konserwacją i naprawami modeli do wypożyczenia zajmuje się ich właściciel, czyli firmy takie jak Bird, Lime czy Hive.

Jeśli korzystamy z własnej hulajnogi, to również na nas spoczywa konieczność wszelkich nieprzewidzianych napraw. Wymaga to od nas nie tylko kolejnych wydatków, ale przede wszystkim czasu i energii. No i oczywiście w momencie, gdy np. przebijemy dętkę, nie będziemy mogli używać hulajnogi tak długo, aż nie wymienimy jej na nową.

Tania przy okazjonalnych przejażdżkach

Hulajnoga elektryczna czy warto wypożyczyć - nie trzeba ładować

Pomimo niewątpliwych zalet hulajnogi elektrycznej, nie każdy będzie miał chęć czy potrzebę od razu zaopatrzyć się we własny egzemplarz. Szczególnie, że cena większości dobrych modeli potrafi sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Niektórzy woleliby sprawdzić najpierw, czy ten środek transportu w ogóle im odpowiada, a inni z góry wiedzą, że będą korzystać z hulajnogi tylko w spontanicznych sytuacjach kryzysowych – w takich przypadkach wypożyczenie hulajnogi jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo, niż kupowanie własnego modelu, ponieważ za przejażdżkę zapłacimy prawdopodobnie tylko kilka złotych.

Kupno vs wypożyczenie

Własna

 1. Masz ją, kiedy tego potrzebujesz.
 2. Jest spersonalizowana.
 3. Możesz wyjeżdżać nią poza miasto.
 4. Dużo kosztuje, ale jest tania w eksploatacji (szybko się zwraca).
 5. Płacisz tylko za faktyczną jazdę, bez postojów.
 6. Musisz mieć ją przy sobie.
 7. Musisz ją ładować.
 8. Wymaga napraw.

Wypożyczona

 1. Nie zawsze jest dostępna.
 2. Tylko podstawowy wariant.
 3. Możesz poruszać się nią wyłącznie po mieście.
 4. Tania przy okazjonalnym użytkowaniu, na co dzień wychodzi drogo.
 5. Płacisz za cały czas wypożyczenia, również za postoje.
 6. Możesz zostawić ją w dowolnym miejscu.
 7. Po rozładowaniu akumulatora zmieniasz na inny egzemplarz.
 8. Naprawami zajmuje się właściciel.

Podsumowanie

Tak jak wszystkie środki transportu, również hulajnoga elektryczna ma swoje mocne i słabe strony. Jednak pomimo pewnych wad rozwiązuje ona wiele problemów z komunikacją i łata luki wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się inne środki transportu.

Na pytanie, czy ten pojazd będzie odpowiadał twoim potrzebom, musisz odpowiedzieć sobie sam. Jest jednak coś, co możemy stwierdzić z całą pewnością – hulajnoga elektryczna jest niewątpliwą rewolucją we współczesnym transporcie.

Bibliografia:

1. T. Kopta. Nadzieje i problemy z elektrycznymi hulajnogami. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-759e4f8b-708c-4789-b368-b7e2b2d637f5]

2. Jerzy i Danuta Janczewscy. Zrównoważony rozwój z perspektywy mikromobilności. Dostęp online [http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171593259]

3. J. Janczewski. Mikromobilność – wybrane problemy. Dostęp online [https://ziwgib.ahe.lodz.pl/system/files/ZIwGiB28_09%20JANCZEWSKI%20Mikromobilnosc.pdf]

Cykl artykułów „Poradnik”

Artykuły publikowane w ramach cyklu „Poradnik” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Inne: hulajnoga elektryczna 45km/h | Vsett 9 ocena | hulajnoga fiat niebieska | Techlife X5s moc | Razor E100 PowerCore niebieska czas ładowania | hulajnoga elektryczna na akumulator | Frugal Spirit biała | jazda hulajnogą po ulicy | hulajnogi elektryczne dla dziewczynek | Motus Scooty 10 Lite aplikacja | Razor E90 PowerCore Glow czas ładowania | hulajnoga terenowa dla dorosłych | Razor E300S recenzja | Vsett 8 zasięg | hulajnoga elektryczna dla 8 latka | Razor E100 PowerCore fioletowa czy warto | Vsett 9 recenzja | techlife x9 opinię | Techlife X7s z siedziskiem tempomat | Techlife X5s - opinie i recenzje |