Hulajnogi elektryczne Xiaomi
Chińska marka Xiaomi działa od 2010 r. i w krótkim czasie zdobyła bardzo dużą popularność na rynku Europejskim. Jest to firma, która specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i sprzedaży elektroniki użytkowej. Dotyczy to głównie smartfonów i aplikacji, jednak producent działa też m.in. na rynku oczyszczaczy powietrza, a niedawno stworzył swoją pierwszą hulajnogę elektryczną – Xiaomi MiJia M365. Model ten doczekał się również liftu w postaci modelu Xiaomi MiJia M365 PRO.
Xiaomi MiJia M365 rozpędza się do 25 km/h, a na pełnej baterii jest w stanie przejechać nawet 30 km bez przerwy. Jej nowoczesny wygląd zachwyca użytkowników, a wielofunkcyjna aplikacja daje pełną kontrolę nad pojazdem.
Spis treści
- Hulajnogi elektryczne Xiaomi - cechy
- Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Silnik i prędkość
- Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Zasięg i ładowanie
- Hulajnogi Xiaomi - System odzyskiwania energii
- Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Komfort i bezpieczeństwo
- Hulajnogi od Xiaomi - Aplikacja
- Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Nowoczesny wygląd
Hulajnogi elektryczne Xiaomi - cechy
Zalety
nowoczesny, elegancki design,
duża prędkość (do 25 km/h),
połączenie z aplikacją mobilną,
efektywne hamowanie z odzyskiem energii,
szerokie opony (8,5 cala).
Wady
- długi czas ładowania (5-9 godzin),
duża waga (12,5-14,5 kg),
średnie zasięgi - według producenta 30 km, w rzeczywistości kilkanaście do 20 km (zależnie od wagi użytkownika),
nisko umieszczone gniazdo ładowarki (podatne na uszkodzenia).
Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Silnik i prędkość
W hulajnogach Xiaomi bezszczotkowy silnik DC wbudowany jest w przednie koło, pracuje cicho i pozwala na szybkie rozwinięcie maksymalnej prędkości. W modelu M365 wykorzystano silnik o mocy 250 W a w wersji M365 PRO - 300 W. Jednak w obu przypadkach urządzenie potrafi rozpędzić się do tej samej prędkości 25 km/h. Hulajnoga może pracować w wybranym przez nas trybie, które ma automatycznie ograniczoną prędkość. W Xiaomi MiJia M365 możemy korzystać z trybu “normalnego”, który rozpędza się do 25 km/h lub “eko”, który nie przekracza 18 km/h. W wersji PRO trybów mamy aż trzy: “eko” do 15 km/h, “zwykły” do 20 km/h oraz “sport” do 25 km/h. Ten model posiada też nieco lepsze przyspieszenie. Niezależnie od trybu jazdy musimy liczyć się z tym, że w zależności od różnych czynników, takich jak pogoda, nachylenie podłoża czy waga użytkownika, możemy nie być w stanie uzyskać deklarowanej przez producenta prędkości.
Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Zasięg i ładowanie
Hulajnoga zasilana jest akumulatorami litowo-jonowymi LG. Umieszczone zostały wewnątrz podestu, co ma swoje zalety i wady. Z jednej strony dzięki temu są dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, a i wygląd hulajnogi sporo dzięki temu zyskuje. Jednak wymusza to umieszczenie gniazda ładowarki bardzo nisko, które pomimo gumowej zaślepki, jest przez to narażone na niszczące działanie piasku i wilgoci. Według producenta pełna bateria pozwala na przejechanie 30 km w hulajnodze MiJia M365 oraz 45 km wersji PRO. W rzeczywistości jest to zdecydowanie mniej i wynosi zwykle ok 20 km. Im większa waga użytkownika tym mniejszy będzie zasięg hulajnogi. Poziom naładowania baterii w obu modelach widzimy na wyświetlaczu, znajdującym się na kierownicy. Po rozładowaniu baterii, jej ponowne naładowanie trwa 5 do 9 godzin, czyli stosunkowo dużo.
Hulajnogi Xiaomi - System odzyskiwania energii
Elektryczna hulajnoga Xiaomi jest wyposażona w efektywne hamulce tarczowe z tyłu oraz w system KERS, innowacyjną technologię stosowaną w samochodach wyższej klasy. Pozwala na odzyskiwanie energii podczas hamowania - po puszczeniu gazu hulajnoga zwalnia nie korzystając z hamulca.
Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Komfort i bezpieczeństwo
Producent zadbał o to, żeby korzystanie z hulajnogi było wygodne i bezpieczne. Sterowanie jest niezwykle proste i odbywa się za pomocą elementów sterujących na kierownicy. Wystarczy wcisnąć przycisk, aby włączyć lub wyłączyć zasilanie. Prędkość regulujemy manetką oraz hamulcem przy rączce. W wersji podstawowej wyświetlacz z diodami LED przedstawia wyłącznie poziom naładowania baterii, w wersji PRO wskazuje nam również aktualną prędkość jazdy, włączenie oświetlenia, połączenie z aplikacją, a nawet konieczność ewentualnej naprawy (ikonka). O bezpieczeństwo jazdy w nocy zadbają przednie diody LED, które oświetlą przed nami nawet 6 metrów drogi oraz czerwone światło hamowania z tyłu hulajnogi.
Hulajnoga porusza się bardzo stabilnie, płynnie i cicho, nie straszne jej też nierówne podłoże, a wszystko to dzięki dużym, 8.5 calowym oponom pneumatycznym. Xiaomi MiJia jest stosunkowo ciężka - klasyczna M365 waży 12,5 kg, a wersja PRO dodatkowe 2 kg więcej. Mogłoby to stanowić problem podczas przenoszenia, dlatego producent zadbał o możliwość składania hulajnogi. Wystarczą trzy sekundy, żeby złożyć lub rozłożyć urządzenie.
Hulajnogi od Xiaomi - Aplikacja
Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365 jest urządzeniem bardzo nowoczesnym, a w związku z tym nie zabrakło w niej możliwości połączenia z aplikacją mobilną M365 Tools (na iOS lub Android) za pośrednictwem Bluetooth. Za pomocą telefonu można dokonywać regulacji jazdy (wybrać tryb eko, zwykły lub sport), sprawdzić aktualną prędkość oraz przebyte trasy, czas podróży, poziom naładowania baterii i wiele innych. Istnieje również możliwość zaktualizowania oprogramowania hulajnogi.
Hulajnogi elektryczne Xiaomi - Nowoczesny wygląd
Mocną stroną i chyba największą zaletą hulajnogi elektrycznej Xiaomi MiJia M365 jest jej nowoczesny, minimalistyczny design. Prosta forma, matowy lakier z czerwonymi akcentami oraz zabiegi, takie jak zasłonięcie śrub, nadają mu bardzo współczesnego i jednocześnie eleganckiego charakteru. Hulajnoga otrzymała solidną, składaną konstrukcję i długą kierownicę. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt wysokiej jakości, który spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników.